Chrudimsko - Pohodovou atmosféru zažijete na hradě Rychmburk také v zimě. Toto bývalé šlechtické sídlo ze 13. a 14. století bylo od 2. světové války sídlem sociálních ústavů a od roku 2021 jej Pardubický kraj spolu s Regionálním muzeem v Chrudimi otevřel návštěvníkům a postupně ho upravuje pro nové účely. Stal se vyhledávaným turistickým cílem a hostí i řadu akcí pro veřejnost.
„Letošní sezóna byla pro hrad rekordní, přišlo na 16 tisíc návštěvníků. Celkově za čtyři letní sezóny jsme zde přivítali na 55 tisíc lidí. Nejvíc jich sem přijede vždy v červenci a v srpnu, a pokud je pěkné počasí, tak i v září,“ okomentoval pomalu končící rok na hradě radní pro kulturu Roman Línek.
Kouzelná zima na hradě
„Přesto bychom rádi zájemce pozvali i v zimě, a pokud na Rychmburku nasněží, bude to zase docela jiný zážitek. Advent na hradu Rychmburk se uskuteční o víkendu 14. a 15. prosince a na komentované prohlídky se můžete těšit 27., 29. a 31. prosince, podrobnosti se dozvíte na webových stránkách hradu,“ dodal Línek.
Je na co koukat i co ochutnávat
Na hradě je za čtyři roky od jeho otevření veřejnosti instalováno několik výstav od historie, přes útrpné právo, pivovarnictví, až po nejnovější mimořádnou expozici o gotických oltářích z Chrudimska. Návštěvníci milují také nyní už devítipokojový byt správce, který spolu s pivovarnictvím přibližuje atmosféru První republiky.
Proslulá Hradní spižírna se dostala už do zorného pole Gastromapy Lukáše Hejlíka. V letošním roce dostala nové nerezové gastrovybavení a začala nabízet i vybranou teplou kuchyni.
Opravy čekají most i výtah
V následujících letech chce Pardubický kraj vyřešit v několika etapách havarijní stav mostu, který je jedinou spojnicí pro zásobování hradu postaveném na skalním ostrohu. „Na první etapu už máme vybraného dodavatele a rekonstrukci nosné desky mostku včetně zaizolování a zpětného položení dlažby chceme stihnout do začátku sezóny na jaře 2025,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro investice Dušan Salfický.
Další velkou investicí bude obnova hradního výtahu, který je v historické stavbě ojedinělý právě z toho důvodu, že zde sídlily sociální služby. Díky němu je ovšem hrad bezbariérový. Kraj bude investovat také do protipožárních opatření a výměny stávajících plynových kotlů za nové kondenzační.
700 let bude Rychmburk slavit v červnu
„První písemná zmínka o hradu Rychmburku pochází z roku 1325, kdy ho v gotickém slohu nechal na rulovém návrší vystavět Tas z Rychmburka. Oslavy připomínající sedm století trvání hradu se soustředí do víkendu od 13. do 15. června,“ řekl Roman Línek.
„Chystáme pro návštěvníky řadu atrakcí, do kterých se budou moct sami zapojit., takže pokud už přemýšlíte o termínech v příštím roce, určitě si tyto oslavy nenechte ujít,“ doplnila ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.
zdroj: TZ Pardubický kraj