Pardubice - Na konci letošního léta společnost CEDR, která od roku 1994 pomáhá zkvalitňovat život lidem s duševním onemocněním, představila novinky. Má nový název a najdete ji na nové adrese.
„Už nejsme CEDR Pardubice, ale CEDR – Centrum duševní rovnováhy,“ řekl Michael Skalický, ředitel organizace, která se přestěhovala do modernější budovy v širším centru Pardubic nedaleko myší díry u rychlodráhy. Tu nejprve koupila a poté rekonstruovala. Z celkové částky blížící se 40 milionům korun získala přes 35 milionů korun z evropských dotací.
Nové sídlo v Pardubicích, pomoc v celém kraji
„Sociální služby nyní poskytujeme na adrese Hlaváčova 394 v Pardubicích,“ upřesnil ředitel organizace, která ze svého názvu vypustila město Pardubice. „Není to nic proti Pardubicím,“ usmíval se rodilý Hradečák. „Změna názvu vyplynula z interní debaty. Chtěli jsme lépe definovat, že působíme v celém Pardubickém kraji, nikoliv jen v Pardubicích. Předchozí název byl zavádějící. Když naši klienti či zájemci o naše služby zavolali třeba do naší pobočky v Ústí nad Orlicí, tak se dost často lekli a zavěsili, jakmile se naši zaměstnanci představovali, že jsou z CEDRu Pardubice a přitom působili v Ústí,“ vysvětlil ředitel společnosti CEDR, jež letos slaví třicáté výročí existence.
„K tomuto jubileu jsme si nadělili pořádný dárek. Ten pro nás představuje významný posun z pohledu kvality práce s klienty i z pohledu stabilizace organizace,“ podotkl Michael Skalický.
Slavnostního otevření nových prostor CEDRu se zúčastnil i radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „Je důležité pamatovat na rozvoj sociálních služeb pro osoby s duševním onemocněním i tímto směrem. Často se zaměřujeme na podporu těch, kteří potřebují pomoc, ale někdy se zapomíná na zaměstnance a stabilizace týmu. V případě tohoto projektu se podařilo vše krásně spojit,“ sdělil Pavel Šotola.
CEDR dokáže propojit sociální službu se zaměstnáváním
Společnost CEDR – Centrum duševní rovnováhy vytváří také pracovní místa pro osoby se zdravotním omezením ve třech dílnách v Pardubicích a v dílnách v Ústí nad Orlicí, Dolních Libchavách a v Kladně u Hlinska. Zároveň podporuje rozvoj sociálního podnikání a zaměstnávání osob obtížně umístitelných na běžném i chráněném trhu práce.
Od roku 2019 pod značkou CEDRu funguje rovněž Centrum KOMPRE, které nabízí sociálně rehabilitační program pro osoby po cévní mozkové příhodě a jiném získaném poškození mozku. A to jak ambulantní formou, tak přímo v terénu v domácím prostředí klienta. Tomu je k dispozici poradenství sociálního pracovníka, ergoterapie, logopedie, kognitivní trénink, relaxační cvičení, psychoterapie a fyzioterapie.
Bližší informace o společnosti CEDR je možné najít na www.cedrops.cz