Vysoké mýto - Pro velké exponáty technického rázu řeší Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě dlouhodobě nedostatek výstavních i úschovných prostor. Muzeum má depozitáře v technických službách města, také své věci má uskladněné na pronajatých místech. Rekonstrukcí historické budovy bývalé zemědělské školy vznikne technické muzeum, kam se všechny exponáty přestěhují. Školský areál má ideální rozestavění budov pro ucelený návštěvnický okruh, který může využívat i venkovní prostory na vnitřním nádvoří. Navíc umožní i v dlouhodobém horizontu muzeu další rozvoj. Plánovaná částka na rekonstrukci muzea je 210 milionů, z toho 140 milionů by měla zaplatit Evropská unie.
„Díky dobré přípravě jsme uspěli se žádostí v rámci jedné z výzev Národního plánu obnovy a máme přislíbenou dotaci 140 milionů korun, ale přesto je i spoluúčast na celém projektu poměrně vysoká. Proto uděláme maximum, abychom udrželi stavbu v plánovaných mezích, aby v průběhu času a s případnou inflací dále finančně nenarůstala zátěž pro krajský rozpočet,“ konstatoval hejtman Martin Netolický, který o jednotlivých částech projektu nedávno jednal s ředitelem Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiřím Junkem. „Kromě stavební části musíme již nyní aktivně vyhledávat také exponáty s vazbou na náš region. Mezi ty by se měly zařadit také ukázky práce firem z našeho regionu jako je Transporta Chrudim, Orličan Choceň a další,“ uvedl hejtman Netolický.
Cílem první etapy je uvolnit historickou budovu bývalé zemědělské školy včetně její novodobé přístavby a sousedního objektu. „Pro stávající dílny vybavíme část budovy v zadní části areálu a zároveň tu už budou prostory po potřeby Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Budovu musíme celkově zateplit a provést zde rozvody vytápění z tepelného čerpadla. Školskou a kulturní část rozdělíme a osadíme samostatnými měřiči energií. Tato etapa bude dokončena ještě letos,“ uvedl náměstek pro investice a kulturu Roman Línek.
V současné době má v hlavní historické budově některé dílny Střední škola stavební Vysoké Mýto. Ta využívá i zadní budovu, kde v rámci rekonstrukce získá vyšší komfort pro odborné obory. Vzniknou zde zednické, topenářské a vodoinstalační dílny a pro školu to bude hlavně znamenat velkou úsporu na provozních nákladech při udržování celého areálu.
Pardubický kraj rozdělil rekonstrukci na tři etapy, aby mohl začít co nejdříve. „Tento projekt řeší první dvě etapy. Po vystěhování dílen začne ve druhé etapě rekonstrukce historické budovy Rolnické a lukařské školy z roku 1903 a přilehlých budov na kulturně kreativní centrum Technického muzea Pardubického kraje. Veškeré úpravy budou šetrné k životnímu prostředí a budoucí provoz bude maximálně úsporný,“ sdělil radní Ladislav Valtr, který má na starosti regionální rozvoj a evropské fondy.