Chrudimsko - Myšlenka na zpřístupnění štol na těžbu pyritu byla z důvodu finanční náročnosti a bezpečnosti opuštěna. Nyní je ve hře přebudování lukavické návsi, kde by mohla důstojná připomínka těžby vzniknout. Předpokládané náklady projektu činí přibližně dva miliony korun.
„Iniciativ týkajících se důstojné prezentace bývalých pyritových dolů v Lukavici byla celá řada, avšak například zpřístupnění štol není s ohledem na bezpečnost a finanční náročnost realistické. Vedení obce společně s Geoparkem Železné hory nyní přichází s myšlenkou na přebudování prostoru návsi, kde by mohla vzniknout důstojná připomínka včetně makety těžebního objektu, vyhlídkové plochy, či nové autobusové zastávky. Mělo by se jednat o záměr, který nebude mít žádné nároky na personál, ale bude přístupný veřejnosti kdykoliv a zároveň bude sloužit i pro místní obyvatele. Expozice by mohla vzniknout také v nedalekých sklepních prostorách,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který vedení obce přislíbil možnou podporu projektu po upřesnění parametrů a přípravě projektové dokumentace v příštím roce.
Historie stará čtyři století
Těžba, která byla v místě ukončena na konci 19. století, měla v lokalitě dlouhou a bohatou tradici s přesahem do celého tehdejšího Rakouska-Uherska. „Lokalit s historií, jako v Lukavici na Chrudimsku, nemáme v regionu mnoho. S dolováním se zde začalo již v šestnáctém či dokonce v patnáctém století. Z hlediska celého Rakouska-Uherska se jednalo o velmi významnou oblast, ale v roce 1892 byly doly uzavřeny, a to i přesto, že zdejší pyrit byl ve velmi vysoké kvalitě a výroba nebyla finančně náročná. Poté byly zatopené, částečně zasypané," řekl k historii lokality hejtman Netolický.
Zdroj: TZ Pardubický kraj