Pardubice - Nejen o tělo, ale i o duši je potřeba pečovat. Na to každoročně upozorňuje 10. října Světový den duševního zdraví. Nezapomínejme, že duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Nemějme strach mluvit o našich emocích a duševním zdraví. Podělme se o své příběhy, naslouchejme druhým a společně budujme zdravější společnost.
„Je známá spojitost duševních nemocí s vyšším rizikem tělesných onemocnění a platí to i naopak,“ upozorňuje primář psychiatrie Pardubické nemocnice Jan Kolomazník. Duševních chorob v pravém slova smyslu, tedy psychóz, je v populaci stále stejně. Hlavním problémem a neblahým trendem jsou v současné době závislosti – jak na alkoholu (Česká republika patří k zemím s největší spotřebou alkoholu), tak na drogách (v posledních letech na psychiatrickém oddělení Pardubické nemocnice je výrazný nárůst počtu závislých s toxickými psychotickými stavy). Velkým problémem je i nadužívání až závislost na některých lécích. To se týká především řady návykových léků, které se berou při úzkosti a nespavosti a které je možno užívat pouze krátkou dobu.
Dalším problémem, který se dostává stále více do popředí, jsou narůstající poruchy chování a sklony k sebepoškozování u dětí a dospívajících, kdy je navíc současně velký nedostatek dětských psychiatrů a psychologů, jsou dlouhé čekací doby na objednání nejen do ambulancí, ale i do dětských psychiatrických lůžkových zařízení.
„Člověk by se měl umět radovat ze života, být optimistický, aktivní, zachovávat pravidla duševní hygieny, věnovat se svým koníčkům, rodině, dostatečně spát, vnímat varovné signály vyčerpání, v případě přetrvávajících psychiatrických potíží vyhledat odbornou pomoc. Velmi blahodárně na duševní pohodu působí sportování nebo alespoň pravidelný pohyb, který snižuje napětí, zlepšuje náladu (mezi nejčastější duševní poruchy přitom patří úzkostné poruchy a poruchy nálad). Tělesná aktivita je tedy důležitým faktorem v prevenci duševních onemocnění. Já například chodím už 20 let hrát squash a duševní choroba se mi zatím vyhýbá. Pokud se objeví nějaké nesnáze, rozhodně je nezahánět alkoholem nebo jinými návykovými látkami, dobré není také řešit potíže přejídáním se,” doporučuje Kolomazník.
Postupně se zlepšuje péče o duševní zdraví a snižuje se stigmatizace lidí s duševním onemocněním. Svou roli v tom hraje i Světový den duševního zdraví, který byl poprvé vyhlášen v roce 1992 a má za cíl šířit osvětu v této oblasti.