Pardubice - Voda ustupuje a postupně odkrývá škody, které napáchala. Pokud jste vy nebo vaši blízcí byli také oběťmi povodní, tyto informace vás mohou navést k pomoci. V souvislosti s povodněmi, které postihly většinu území ČR je Úřad práce ČR připraven pomoci občanům zasaženým povodněmi. Ti mohou ve složité situaci čerpat dávku mimořádné okamžité pomoci.
Základní podmínky jsou zveřejněny na https://www.uradprace.cz/.../mimoradna-okamzita-pomoc... .
„Na odboru sociálních věcí jsme i my zřídili kontaktní místo, kde naše kolegyně pomohou s vyplňováním žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc,“ řekl náměstek primátora pro sociální politiku Jakub Rychtecký.
Kontaktní místo magistrátu je na oddělení sociálních služeb a prevence, budova U Divadla 828, 2.patro (Kristýna Pleskotová, tel.: 466 859 608. Marta Kraftová, tel.: 466 859 612 a Ivana Řezníčková, tel.:466 859 113).
Jak můžete pomoci lidem zasaženým povodněmi?
Pokud se chcete ihned zapojit do pomoci, na internetu je seznam možností, jak pomoci finančně, materiálně nebo jako dobrovolník. Pokud se chcete stát dobrovolníkem, podrobné informace najdete na webu Národního dobrovolnického centra nebo na stránkách jednotlivých organizací zapojených do humanitární pomoci. Kromě toho výzvy k pomoci často zveřejňují také obce a místní samosprávy na svých webových stránkách.
- Dobrovolníky koordinuje například ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita ČR, Diakonie ČCE, ale také dobrovolnické centrum Univerzity Palackého pro pomoc na zasaženém Jesenicku a Šumpersku. Většina z nich poskytuje též psychosociální pomoc a krizovou intervenci.
- Finanční sbírku vyhlásil Člověk v tísni: SOS Povodně, Donio: Povodně 2024, Výbor dobré vůle / Nadace Olgy Havlové: Sbírka na pomoc s odstraněním následků povodní aj.
- Předpokládá se také, že řada poničených měst sama vyhlásí v nejbližších dnech vlastní sbírky – finanční i materiální.
Základní pokyny pro dobrovolníky: - Nekontaktujte přímo starosty, ale vyhledejte oblastní koordinátory. Pokud bude potřeba, budou zřízena kontaktní místa a dobrovolnická centra, kde se můžete zaregistrovat.
- Parkujte mimo obec nebo zasaženou oblast, aby silnice zůstaly volné pro průjezd těžké techniky. Dbejte na bezpečnost – při práci a pohybu v terénu buďte opatrní a vyhýbejte se zbytečnému riziku.
- Používejte ochranné prostředky, abyste předešli úrazům nebo infekcím. Nejlepší je mít vlastní, protože na místě jich může být nedostatek.
- V prvních dnech po povodni jsou nejvíce potřební řemeslníci s vlastním nářadím. Ostatní dobrovolníci se většinou zapojují do úklidových prací.