Město Pardubice si předposlední srpnovou sobotu připomene 80. výročí tragické události, která navždy změnila jeho historii. Přesně před osmdesáti lety, 24. srpna 1944, došlo k největšímu náletu na Pardubice.
Zahynulo při něm 213 osob a počtem obětí se tento den zapsal mezi nejtragičtější události v historii města. Pardubice při této příležitosti zpřístupní veřejnosti kryt na Dubině a v kostele sv. Bartoloměje proběhne koncert věnovaný obětem náletů.
Jak tomu bylo
Ničivému dennímu náletu předcházel o měsíc dříve nálet noční. V noci z 21. na 22. července 1944 zasáhly letecké pumy kvůli několika nepříznivým okolnostem obydlené oblasti ve východní části Pardubic. Tento útok si vyžádal 43 lidských životů a zničil 23 domů. Následný nálet srpnový byl nejtragičtější co do počtu obětí. O půl roku později přišel třetí a velmi přesný nálet, jehož následkem byly také ztráty na životech. Uskutečnil se 28. prosince 1944, provedlo jej 53 spojeneckých letadel a vyžádal si 7 obětí.
Americké stíhačky se nad Pardubicemi objevily ještě v dubnu roku 1945, zaútočily na letiště, ale k obětem na životech ani ztrátám na majetku nedošlo. Všechny nálety byly součástí rozsáhlé celoevropské operace spojeneckých sil, jejímž cílem bylo zničit rafinerie zásobující německé válečné stroje palivem, včetně pardubické rafinerie minerálních olejů Fanto-Werke, dnes známé jako Paramo.
Historie, která se nesmí zapomenout
„Naše město si zaslouží, abychom nezapomínali na tragické události, které ovlivnily jeho historii. Před osmdesáti lety 24. srpna 1944 ve 12 hodin a 17 minut dopadly na Pardubice a okolní obce smrtící pumy ze spojeneckých letadel. Náletů na město se v poslední fázi války uskutečnilo více, ten srpnový byl však nálet nejničivější. Během minut vyhasly pod troskami domů životy 213 lidí, co do počtu obětí tak tento den patří k nejtragičtějším v historii Pardubic,“ připomněl historickou událost pardubický primátor Jan Nadrchal.
„Toto výročí je pro nás příležitostí k uctění památky obětí a možností připomenout si, jak důležité je uchovávat historické události pro budoucí generace,“ řekl primátor města Pardubic Jan Nadrchal.
„Zatímco červencové bombardování provedli Britové, v srpnu zaútočily americké bombardéry z italských základen. První bomby dopadly na rafinerii 24. srpna 1944 krátce po poledni a ve čtyřech vlnách bylo shozeno více než 1 100 bomb. Útok zasáhl nejen rafinerii, ale také cukrovar, továrnu Kapo, nádražní halu a obytné domy ve městě, včetně veřejných krytů. Bomby zasáhly i přilehlé obce Svítkov, Popkovice a Nové Jesenčany. Celkem bylo úplně zničeno 83 domů a více než 600 dalších bylo různě poškozeno,“ uvedla Šárka Kuchtová z Institutu Paměti národa v Pardubicích.
Pietní akce tuto sobotu
Město si 80. výročí bombardování města připomene v sobotu 24. srpna 2024 hned na několika místech – ve 12 hodin a 17 minut se rozezní kostelní zvony ze tří městských svatostánků. Pardubice událost připomenou ve stejný čas také prostřednictvím městského rozhlasu. Od 10 hodin do 15 hodin také magistrát bezplatně zpřístupní stálý úkryt civilní ochrany na Dubině na adrese Erno Košťála 1012, kde je část expozice věnována právě bombardování města. Návštěvnicí mohou zažít také pocity lidí při bombardování, a to v replice sklepního prostoru, do kterých se ukrývali. Večer od 19 hodin se bude konat v kostele sv. Bartoloměje chrámový koncert věnovaný obětem bombardování Pardubic v roce 1944.
Zdroj: TZ Magistrát města Pardubic