Pardubice - V Pardubicích by se mohla změnit k lepšímu situace se zazémím pro osoby, které se ocitnou v nouzi. Rada města Pardubic schválila finální investiční záměr na výstavbu Centra služeb pro osoby bez přístřeší. Tím se výrazně zlepší podmínky pro poskytování sociálních služeb osobám v tíživé životní situaci v Pardubicích. Aby mohla radnice investici zahájit a podat žádost o dotaci, musí projektu dát zelenou i zastupitelé na svém pondělním jednání.
„Předpokládané investiční náklady podle projektu dosahují 95,8 milionu korun včetně DPH, přičemž plánujeme požádat o dotaci z Národního plánu obnovy, která by mohla pokrýt až 28 milionů korun uznatelných nákladů projektu. Centrum služeb pro osoby bez přístřeší bude postaveno kontejnerovým systémem, důraz je kladen na funkčnost, bezpečnost a bezbariérovost, stávající prostory jsou již nevyhovující. Nové centrum v lokalitě Na Staré poště bude zahrnovat azylový dům pro muže, noclehárny pro muže a ženy v oddělených provozech, nízkoprahové denní centrum, karanténu či místnost pro doléčení a ordinaci lékaře. Veškeré služby budou poskytovány v bezbariérovém objektu, což zlepší dostupnost pro osoby se zdravotními omezeními. Součástí areálu bude také kamerový systém, venkovní zastřešené prostory a moderní interiérové vybavení,“ shrnul 1. náměstek primátora odpovědný za rozpočet a sociální politiku města Jakub Rychtecký.
Cílem této služby je poskytnout lidem bez domova nejen střechu nad hlavou, ale také komplexní pomoc, která jim může pomoci postavit se znovu na vlastní nohy.
„Nové centrum nabídne nejen důstojné zázemí pro lidi, kteří se ocitli v těžké životní situaci, ale také pomůže snížit rizika spojená s bezdomovectvím a sociálním napětím. Zároveň ukazuje, že Pardubice myslí na všechny své obyvatele. Díky využití kontejnerového systému se jedná o cenově efektivní řešení, které umožňuje případné budoucí přemístění centra. Lokalita v okolí Jana Palacha se v příštích deseti letech může výrazně proměnit, a proto jsme hledali takové řešení, které bude respektovat její možný rozvoj,“ uvedl primátor města Jan Nadrchal.
„Výstavbu Centra osob bez přístřeší chceme dokončit do poloviny roku 2026, v souladu s dotačními pravidly. Součástí projektu je také úprava stávajícího areálu, která zajistí jeho efektivní využití a vytvoří prostor pro moderní a funkční zázemí. I přes náročný harmonogram považujeme za naši povinnost pokusit se získat podporu z Národního plánu obnovy,“ dodal primátor Nadrchal.
Touto investicí radnice reaguje na již nevyhovující podmínky současných zařízení v majetku města.
Provozovatel po otevření centra zůstane stejný, organizace SKP-CENTRUM Pardubice, která má kvalifikovaný personál, je zařazena do sítě registrovaných služeb na území Pardubického kraje.
„Nové centrum nabídne kapacitu 23 lůžek v azylovém domě pro muže, 21 lůžek v noclehárnách a okamžitou kapacitu 30 uživatelů nízkoprahového denního centra. Ordinace lékaře pro osoby bez přístřeší, za kterou jsme obdržely ocenění za inovaci ve veřejné správě navíc umožní zdravotní péči pro tuto cílovou skupinu, čímž se snižuje riziko šíření infekčních chorob nejen ve sužbě ale i vůči veřejnosti,“ informoval o kapacitách náměstek Rychtecký.
„Velmi si vážíme přístupu města k přípravě projektu nového centra, od začátku projektování jsme jako provozovatel mohli být u celého procesu příprav. Celý provoz bude mnohem více odpovídat potřebám klientům ale i zaměstnancům. Nové prostory pro noclehárnu pro ženy, které vzniknou v rámci nového centra, uvolní zároveň prostor v azylovém domě pro matky s dětmi. Ten využijeme pro rozšíření nabídky aktivit pro práci s dětmi v dětském centru při azylovém domě pro matky s dětmi,“ informoval o další výhodě tohoto ředitel SKP-CENTRA Pardubice Jiří Pitaš.
Město rovněž plánuje následné využití uvolněného objektu stávajícího azylového domu pro muže v Milheimově ulici, například jeho rekonstrukci a zařazení do nájemního bytového fondu města, variantou je i prodej za účelem financování investiční akce města.
Vedení města navíc jedná s SKP-CENTREM o odprodeji jednoho z objektů v Jungmannově ulici, kde sídlí ředitelství SKP-CENTRA a zároveň zde provozuje registrované sociální služby-Dům na půli cesty, Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Free club a terénní program při tomto klubu.
„V případě, že by se podařilo tuto transakci dokončit, mohl by být příjem města z prodeje okolo 21 milionů korun, ty bychom použili též na spolufinancování nového centra Na Staré poště. SKP-CENTRUM by mohlo naopak usilovat též o dotaci z Národního plánu obnovy, celý objekt s přispěním dotací zateplit, zkvalitnit poskytované služby a snížit provozní náklady,“ okomentoval náměstek primátora Rychtecký na závěr akci pardubický kulový blesk.
Plánovaná investice je součástí a jednou z priorit Komunitního plánu rozvoje sociálních a souvisejících služeb na území statutárního města Pardubice. Tuto investici podpořila i komise pro sociální a zdravotní oblast při radě města.
zdroj: TZ Pardubického kraje