Pardubický kraj - Policie ČR ve spolupráci se Slavia pojišťovnou udělila první ocenění Ztracená pomněnka v Pardubickém kraji. Za několik málo dnů, přesně v sobotu 25. května si Policie České republiky připomene Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný Pomněnkový den.
„Využíváme ho především k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob. Vzhledem k tomu, že veřejnost Policii ČR přispívá k úspěšnému pátrání po pohřešovaných lidech, realizuje Policie ČR ve spolupráci se Slavia pojišťovnou projekt Ztracená pomněnka. Cílem projektu je motivovat lidi ke vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění získávají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních a zásadním způsobem pomohli při nalezení pohřešovaného člověka, bez ohledu na to, zda jde o dítě, dospělého či seniora,” vysvětlila Markéta Janovská, tisková mluvčí policie Pardubického kraje.
Historicky první ocenění v Pardubickém kraji obdržel František Odstrčil z Hlinska. Ten policii pomohl nalézt pohřešovaného pana Ladislava (88) ze Studnice na Chrudimsku. „K časové ose párání můžeme uvést, že pohřešování nám bylo rodinou oznámeno na linku 158 okolo 17. hodiny. Jednalo se o 20. února 2024, tudíž již byla téměř tma. Rodina nám uvedla, že dědu neviděli zhruba od druhé hodiny po obědě, kdy měl jít na nákup. Rozjelo se automatické kolečko administrativních úkonů, výslechů, prověřování nemocnic, záchranné služby, autobusových zastávek a tak podobně. Do místa pohřešování vyjel i velící důstojník, který akci z místa řídil a tam mu také přijížděli další a další policisté, včetně psovodů. Letové podmínky byly v tu dobu bohužel nevyhovující, tudíž policejní vrtulník zůstal zatím na své základně. O pomoc jsme požádali také média, zveřejnili fotku pohřešovaného a žádali, aby nám svědci své případné poznatky volali na linku 158. Tímto děkujeme jak médiím, tak veřejnosti, neboť poznatků nám přišla celá řada,” připomněla pátrání Janovská.
Párací relaci viděl na sociálních sítích i František Ostrčil, kterému zavolal kamarád, že jeho žena zřejmě pána viděla. Pan Odstrčil nám řekl: „Lokalitu znám velmi dobře, a když se na mě obrátil kamarád, který tvrdil, že toho pána zřejmě viděli, nezaváhali jsme ani na minutu, vzali baterku, skočili do auta a začali hledat. Byla neprostupná tma, zima, stále jsme volali po okolí a po více než hodině se nám někdo z pole ozval,“ popisuje dramatické okamžiky zachránce. Pohřešovaný na sobě měl tmavé oblečení, takže nebyl vidět. „Šli jsme po hlase, a když jsme k němu dorazili, viděli jsme, že je zmatený, nevěděl kde je a jak se jmenuje. Kousek od něj ležely trekové hole. Honem jsme z auta přinesli termofolii, zabalili ho do ní a přikryli ho další bundou. Samozřejmě jsme hned volali policii a záchranku“ líčí následující okamžiky pan Odstrčil. „Představa, že bychom ho minuli a on tam ležel v mrazu, který byl, celou noc až do rozednění, byla dost děsivá,“ dodává voják z pardubické posádky.
Zemský ředitel Slavia pojišťovny Libor Hansl proto včera předal certifikát a věcný dar právě panu Odstrčilovi. „A na úplný závěr bych ráda interpretovala vyjádření rodiny pohřešovaného na Ladislava, že neskutečně děkují především zachránci a dále všem, kteří se na pátrání podíleli i těm, kteří byť jen sdílením příspěvku pomohli k rozšíření informace mezi další a další občany. Pan Ladislav s rodinou se bohužel předávání ocenění nemohli zúčastnit, nicméně poslali nám fotku s dovětkem, že se pán těší dobrému zdraví a kondici,” dodala Janovská.