Pardubický kraj - Veřejnou linkovou autobusovou dopravu, kterou zajišťuje Pardubický kraj, doplní ve vybraných lokalitách mikrobusy. Novinka má přinést rozšíření veřejné dopravy a zkvalitnění služby pro cestující. Ti si nově budou moci dopravní prostředek objednat přímo na místo a čas, který si sami vyberou. Platit budou aplikací v mobilu. Pardubický kraj na zavedení novinky pracuje s tuzemským start-upem CITYA.
Spolupráce začne v příštích týdnech analýzou dopravní situace v našem regionu, na kterou naváže pilotní projekt. Na základě výsledků start-up definuje konkrétní mikroregiony, kde lidem pomůže sdílená poptávková doprava, a navrhne další zefektivnění veřejné dopravy v kraji.
Rychlé a levné řešení
Start-up dokáže na základě dat, dopravních modelů a simulací, dopravních preferencí lidí i aktuální poptávky vypočítat nejefektivnější trasy pro cestující s různými nástupy i výstupy. V rámci regionu cesta mikrobusem zpravidla trvá s nástupem, cestou i výstupem do 15 minut a stojí 40 Kč. Po pár kliknutí v intuitivní aplikaci na cestujícího do pěti až deseti minut čeká mikrobus tam, kde potřebuje. Občanům se tak například usnadní cesty k lékaři či na úřad.
Zkušenosti z Říčan
„Máme velice pozitivní zkušenost z Říčan, kde se ukázalo, že poptávková doprava může být dobrým doplněním klasické autobusové regionální dopravy v místech, kde standardní spoje jezdí méně vytížené nebo tam jsou nároky na přidání dalších spojů, na kterých se ale dopravci nevyplatí jezdit velkým autobusem. Proto jsme oslovili český start-up CITYA a jsem zvědavý na výsledek analýzy,” představuje záměr Pardubického kraje Michal Kortyš, náměstek hejtmana pro dopravu.
Mikrobusy nejsou náhradou, ale doplňkem
Mikrobusy budou jezdit vedle klasických autobusů na vybraných linkách, nebudou je zcela nahrazovat. Cestující budou mít možnost objednat si dopravu podle svých potřeb nad rámec současného stavu. „Následně chceme vyhodnotit zpětnou vazbu od cestujících a data poskytnutá provozovatelem a rozhodneme se, jak dále pokračovat,“ vysvětluje Kortyš.
Zastávka jen kousek od domu
Pokud se novinka v praxi osvědčí a veřejnost bude o službu stát, je Pardubický kraj připraven vypsat dotační titul a ve spolupráci s místními samosprávami se podílet na financování poptávkové dopravy i v budoucnu. „Na začátku každé spolupráce s kraji a městy je analýza současné dopravní situace a identifikace slabých míst. Díky datovým modelům a simulacím dokážeme navrhnout a vytvořit řešení ušité přímo na míru každému městu či regionu ještě před spuštěním. Pracujeme mimo jiné se sociodemografickými i dynamickými daty a dopravním chováním všech obyvatel. Našim cílem je, aby se ve výsledku kdokoliv každý všední den za rozumný peníz mohl rychle a pohodlně dostat tam, kam potřebuje, a nemusel si sedat za volant. Obecně to funguje tak, že si uživatel zvolí výchozí bod a místo, kde chce vystoupit. Pracujeme s takzvanými virtuálními zastávkami, kde může mikrobus bezpečně zastavit,“ popisuje službu její ředitel Dominik Janík. Virtuální zastávka by neměla být dále než sedmdesát metrů od domu.
Jak to funguje v praxi
Služba CITYA nyní úspěšně funguje v Říčanech u Prahy a v obcích okolo Říčan. Během období devíti měsíců řidiči minivanů odvozili více než 8000 místních. Až 70 % těchto jízd bylo skutečně sdílených. Auta vozila různé skupiny cestujících, kteří na virtuálních zastávkách postupně nastupovali a vystupovali. Kapacita vozů je šest osob a průměrná obsazenost byla více než 4 cestujících na jednu jízdu. Většinou s CITYA jezdí rodiče s dětmi, nejen do Říčan ale i okolních obcí, kde není jiné spojení.