Pardubice - Pardubice se opět posunuly v přípravách obnovy krajiny na území města, tentokrát v jeho jižní části. V návaznosti na krajinářskou studii katastru Dražkovice nechal Odbor hlavního architekta zpracovat obdobnou studii pro katastry Nemošice, Drozdice, Žižín, Mnětice a Hostovice. Město tak má připravený komplexní námět na krajinářské úpravy pro jižní část území, kde je citelný nedostatek hodnotných krajinných struktur a biotopů.
Návrh zahrnuje různé analýzy krajiny, které vedou k doporučením pro úpravy v okolní přírodě. Jejich cílem je zmenšit velké plochy polí, zvýšit rozmanitost rostlin a živočichů, zlepšit prostupnost krajiny a její vybavení, a také zahrnout opatření pro zadržování vody v krajině, což pomáhá při přizpůsobení se změnám klimatu.
„Krajinářská studie, kterou nechal zpracovat odbor hlavního architekta, řeší možnosti zlepšení přírodních hodnot jižní části města, zvýšení druhové pestrosti, zvýšení rekreačního potenciálu a celkové posílení odolnosti vůči klimatickým změnám a extrémním projevům počasí. Krajinná zeleň je nedílnou součástí zelené infrastruktury města a má obrovský potenciál právě ve svém přesahu mimo zastavěné území, je proto třeba ji chránit a zušlechťovat,“ uvedl náměstek primátora René Živný, v jehož gesci je územní plánování.
„Město Pardubice postupně úspěšně naplňuje koncepci obnovy krajiny, která započala v roce 2019. Územní studie odhalila, že městu chybí 200 hektarů ekologicky stabilních ploch, jižní část má nízkou lesnatost, územní systém ekologické stability je nespojitý a krajina je celkově ekologicky nestabilní. Na základě těchto zjištění byla nejprve vypracována krajinářská studie Krajina Dražkovice, která vedla k obnově prvního hektaru zeleně. Letos na podzim se plánuje žádost o dotace na pilotní obnovu,“ uvedla náměstkyně pro životní prostředí Jiřina Klčová.
„Podpora zlepšení funkcí a životaschopnosti krajiny je naší povinností a veřejným zájmem. Aktuální dopady změny klimatu jsou neúprosné a společenská změna v přístupu ke krajině a její podobě je pro zachování našeho životního standardu nezbytná. Východiska, která studie nabízí nejsou nijak inovátorská. V mnoha případech se jedná jen o napravení chyb z minulých dob. Návrh ale není dogma a navržená opatření lze realizovat v jiných dispozicích, než jak jsou zakresleny v celkové studii,“ dodala náměstkyně.
Na studii Pardubice – jih spolupracovali odborníci z ateliéru Rehwaldts Landscape Architekts s.r.o. s městskými obvody (hlavně pak logicky čtvrtým a sedmým), úředníky, místními spolky, farmáři a ochránci přírody. Díky tomu vznikl plán na doplnění zeleně, vodních prvků, cest pro pěší a cyklisty a vybavení jako pozorovatelny a lavičky.
Do projektu jsou zahrnuty i nové turistické okruhy a naučné stezky, které ukazují zajímavou historii místa. Navržená opatření jsou doporučení, která se dočkají dalších zpřesnění. Týkají se jak městských a státních, tak soukromých pozemků, přičemž ty městské zahrnují asi 44 hektarů, celkově se jedná o plochu 140 hektarů. V současné době je možné na krajinná opatření čerpat dotace ze Státního fondu životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny s podporou 80 až 90%.
Zdroj: TZ Magistrát města Pardubic