Pardubice - Oblastní charita Pardubice dokončila rekonstrukci původních kanceláří zemědělského družstva v Dražkovicích za 22,5 milionu korun. Vzniklo tu zázemí pro zaměstnance domácí hospicové péče, pečovatelské služby a osobní asistence. Umístěna je zde i ambulance paliativní medicíny.
Více než polovinu uhradila evropská dotace, zbytek byly dotace kraje a města, výtěžek Tříkrálové sbírky, benefičních akcí a v neposlední řadě i dary podporovatelů. Oproti původním prostorám v ulici V Ráji jsou ty nové bezbariérové a poprvé nabízí také paliativní ambulanci, kam mohou pacienti v pokročilém stádiu onemocnění přijet za lékařem, který jim pomůže od bolesti a poskytne psychosociální podporu.
Pečovatelská služba nabízí i třikrát denně klientům v rodinách pomoc s oblékáním, mytím či jídlem, aby mohli zůstat doma. Mobilní hospic se stará ročně o přibližně 300 pacientů v takzvaném terminálním stavu, jimž zbývá několik týdnů či měsíců života, paliativní péče se jim snaží zajistit bezbolestný a maximálně důstojný život za podpory jejich vlastní rodiny. V týmu jsou lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, duchovní, psychoterapeut nebo psycholog, kteří jsou k dispozici nejen pacientovi, ale i rodině. Paliativní ambulance se o klienta stará ještě předtím, než potřebuje službu mobilního hospice.
Osobní asistence může být u klienta hodinu až deset hodin denně. Zprostředkovává mu co nejlepší život, jaký mají ostatní zdraví lidé. Mezi klienty jsou i děti a mladí, lidé ve středním věku, většinou jde o autoimunitní onemocnění, kdy jsou pacienti odkázání na vozíček.
„Děkuji vám, že nám pomáháte pomáhat. Jenom díky vám se nám podařilo udělat velký kus práce. Jak vidíte, když lidé spolupracují, dějí se zázraky,“ řekla na slavnostním otevření nového střediska ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková.
O osobní zkušenosti se službou Domácího hospice Andělů strážných promluvil i pozůstalý, pan Karel Horáček, který pečoval o svou ženu s rakovinou. „Vždycky jsme byli domluveni na nějakém termínu, třeba pondělí a čtvrtek, že přijede sestra, zkontroluje. Jednou za týden k nám přijela paní doktorka, která manželku prohlédla, a prohlédla si i mě, jestli to ještě přežívám. Společně jsme to důstojně zvládli.“
Nové středisko v Dražkovicích představuje významný krok pro další rozšiřování služeb péče Oblastní charity Pardubice a tím i k pomoci potřebným, o kterou je stále větší zájem.
Zdroj: TZ Pardubický kraj