Pardubický kraj - Radní Pardubického kraje schválili v květnu deklarace k zapojení regionu do celkem tří mezinárodních projektů, které cílí na podporu výzkumu, vývoje nových technologií, zavedení vodíkových motorů do praxe a také udržení talentovaných lidí v regionu.
„Prostřednictvím platformy Parádního kraje® a našich dalších iniciativ se snažíme o to, abychom nezaspali, abychom inovovali, pomáhali našim školám, podnikatelům a dalším subjektům ve vývoji nových technologií, jejich zavádění do praxe a aby náš region pokračoval v tradici výroby produktů s vysokou přidanou hodnotou, které nelze snadno duplikovat v montovnách po celém světě,“ uvedl radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Auta, vlaky i autobusy s nulovými emisemi díky vodíku?
Využívání vodíkových pohonů v osobní i hromadné dopravě je jedním z velkých plánů do budoucna po celé Evropě. Pardubický kraj se proto zapojuje do projektu GH2M, jehož cílem je urychlení zavádění vodíkové mobility v partnerských regionech. Tohoto cíle se má dosáhnout vzděláváním, osvětou, spoluprací a sdílením dobré praxe mezi výzkumníky, výrobci, dopravními odborníky a zástupci samospráv.
„Vodík a jeho využití v dopravě je samozřejmě velké téma do budoucna. Bude se na něj muset brát ohled při výstavbě infrastruktury i plánování tras. Již v minulosti jsme obdrželi nabídky například na vodíkové pohony ve vlacích. My se ale nejprve chceme přesvědčit o ekonomice a výsledcích tohoto technologického řešení v praxi. Proto zapojení do tohoto programu vítám, umožní nám přímo sdílet data a poznatky s regiony, kde již vodíková mobilita funguje, vychytat počáteční problémy a případně u nás zavést do praxe funkční, osvědčené řešení. Chceme jít s dobou a se zavedením vodíkové dopravy počítáme ve strategickém plánu, ale nejprve chceme i díky tomuto projektu vědět, co nás reálně čeká.
Tedy jednat na základě tvrdých dat a zdravé rozvahy, a ne pouze zelených přání a proklamací,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.
Přilákat a udržet chytré hlavy a ruce v Pardubickém kraji
Cílem evropského programu REWARD, do něhož se samospráva také přihlásila, je udržení talentovaných expertů, kteří pracují v oblastech výzkumu, vývoje a v malých a středních firmách. „Tito lidé jsou páteří ekonomiky. Přináší do regionu kvalifikovanou pracovní sílu, kterou je potřeba udržet a podporovat je v tom, aby u nás žili, pracovali či podnikali. Program REWARD se proto zaměřuje na analýzu potřeb těchto klíčových profesí, aby na ně mohly samosprávy reagovat. Náplní projektu bude mimo jiné analýza současného stavu, potřeb klíčových profesí, propojení odborných a vysokých škol nebo praktická spolupráce s menšími a středními podniky,“ dodává radní Valtr.
Recyklovat a znovu použít
Program CHEERS4EU cílí na systémovou podporu, výzkum, vývoj a zavedení do praxe nových modelů cirkulární ekonomiky. Oběhové hospodářství je důležitý koncept udržitelného rozvoje. Zabývá se novými způsoby, jak zvyšovat kvalitu životního prostředí a lidského života pomocí zlepšování efektivity produkce.