Chrudimsko - Je to tak jednoduché. Máte doma něco, co už nepotřebujete, vyfotíte to, vložíte na internet a můžete prodávat. S rostoucími možnostmi roste také počet podvodníků, kteří se z důvěřivých prodejců snaží dostat mnohem více než danou věc. Při prodeji hodinek za pár tisíc tak jedna žena z Chrudimska přišla o víc než sto tisíc. Přitom stačí jen dávat pozor před opakujícími se technikami podvodníků.
Pamatujte: Pokud chcete na internetu něco prodat, kupující nepotřebuje znát údaje do vašeho internetového bankovnictví.
„Hodinky za 1500 Kč se rozhodla prodat osmadvacetiletá žena z Chrudimska. Na její inzerát se ozvala žena se zájmem o nabízené zboží. Nabídla jí, že peníze pošle přes kurýra, který následně hodinky dodá. S příslibem, že požadovaná částka za zboží byla již předána přepravní společnosti, přišel prodávající email, který měla potvrdit pro dokončení celé transakce. Tam měla vyplnit své osobní údaje včetně údajů k platební kartě. Když o několik hodin později žena kontrolovala na svém bankovním účtu, zda jí přišla již platba za hodinky, zjistila, že tam peníze nejsou. Druhý den ženě z její banky přišla sms zpráva o zablokování platební karty z důvodu podezřelých plateb. Na pobočce banky pak poškozená zjistila, že z jejího účtu odešly celkem tři platby v celkové výši přesahující 150 tisíc korun. A jelikož takovouto sumu na účtu původně ani neměla, neznámý pachatel k jejímu bankovnímu účtu založil i úvěrový účet a to na částku sto tisíc korun,” uvedla k případu Dita Holečková,
tisková mluvčí policie Pardubického kraje.
Neznámému pachateli za trestný čin podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněnému zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku hrozí v případě odsouzení trest až osm let vězení.