Orlickoústecko - V rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí byla slavnostně otevřena nová robotická tělocvična. Ta bude sloužit pro rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku. Díky investici přesahující 16 milionů korun se tato tělocvična stane jednou z nejmodernějších v Česku. Jedná se o první krok pro zařazení ústavu do tzv. kranioprogramu.
„Nyní se podařilo posunout vybavení rehabilitačního ústavu o úroveň výše. Za 16 milionů korun tu vznikla robotická tělocvična se 16 přístroji. Mezi které patří speciální robotický rehabilitační přístroj pro včasný a bezpečný pohyb neurologických pacientů a pacientů upoutaných na lůžko. Tento Erigo přístroj kombinuje postupné napřimování společně s pohybem nohou, který napodobuje chůzi s vhodným zatížením. Cílem je předcházet negativním důsledkům dlouhodobé nehybnosti a urychlit proces léčby,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Málo rehabilitačních center
Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčina úmrtí v ČR a ročně postihne až 35 tisíc lidí. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji bylo v roce 2021 hospitalizováno v centrech cerebrovaskulární péče celkem 1800 pacientů s cévní mozkovou příhodou. Přibližně třetina těchto pacientů by po akutním zaléčení měla ideálně (při splnění podmínek) přejít do komplexní intenzivní rehabilitační péče (tzv. kranioprogram). Ten zahrnuje fyzioterapii, ergoterapii, logopedii i psychologii, jehož cílem je co nejlepší zlepšení kvality života pacientů.
V současné době není tento program dostupný všem pacientům, kteří ji potřebují. V celé ČR ji poskytují pouze RÚ Kladruby, RÚ Hrabyně, Chuchelná a Hamzova odborná léčebna.
Nyní o zařazení mezi poskytovatele kranioprogramu usiluje i Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, který má dlouhodobé zkušenosti s rehabilitací neurologických pacientů. Prvním krokem pro úspěšnou registraci bylo vybavení moderními rehabilitačními zařízeními.
V Brandýse nad Orlicí vzniká nejmodernější robotická rehabilitační tělocvična
„Dnes jsme dokončili 1. etapu a otevíráme robotickou tělocvičnu. Dovoluji si tvrdit, že po nákupu všech přístrojů, které máme v plánu, budeme mít nejmodernější robotickou tělocvičnu v Česku,“ řekla ředitelka rehabilitačního ústavu Světlana Jeřábková.
Zařadit se do kranioprogramu podpořil i náš zřizovatel, Pardubický kraj. V tuto chvíli máme schválený investiční záměr a na jaře se zahájí práce na projektové dokumentaci k výstavbě nové multifunkční budovy, kam chceme následně oddělní kranioprogramu přemístit. Zde by mělo být 15-20 lůžek pro pacienty, které bychom mohli přijímat ihned po stabilizaci zdravotního stavu, nejlépe do 14 dnů po CMP,“ vysvětlila další kroky ředitelka ústavu.
Na podzim tohoto roku už by mohli v Brandýse poskytovat komplexní intenzivní rehabilitační léčbu
Postoj zřizovatele, tedy Pardubického kraje, potvrdila také náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková. „Na lednovém jednání krajské rady jsme schválili pořízení projektové dokumentace pro společné povolení a pro provádění stavby. Celkové náklady na přípravu a realizaci stavby se předpokládají v tuto chvíli ve výši 382 milionů korun včetně daně. Samotná příprava stavby nebude zahájena bez zajištění způsobu financování včetně rozhodnutí o nasmlouvání nové kapacity lůžek od zdravotních pojišťoven. Osobně však považuji projekt za zcela mimořádný s celorepublikovým přesahem, a proto věřím, že se nám jej podaří v budoucnu realizovat. Otevření robotické tělocvičny je důležitým předstupněm, na kterém je vidět, že se rehabilitační ústav chce dále posouvat a zlepšovat jak zázemí, tak technické vybavení pro své pacienty,“ uvedla náměstkyně Michaela Matoušková.
Nyní bude potřeba splnit podmínky zdravotních pojišťoven, dokončit zaškolení veškerého potřebného zdravotnického personálu a realizovat další investice do požadovaného přístrojového vybavení dle Registračního listu MZČR OD 00033, které v současnosti dosahují 30 mil. Kč. „Věřím, že se naši vizi poskytování komplexní intenzivní rehabilitační léčby v Brandýse podaří naplnit už na podzim letošního roku,“ dodává ředitelka ústavu.