Pardubický kraj - Když slyšíme, jak houkají sirény a vzápětí se okolo nás přeženou hasičské vozy, každého hned napadne, kdepak nám zase hoří? Když se Vás zeptáme, co dělají hasiči, nejčastěji uslyšíme odpověď, že hasí požáry.
„Ano, to je pravda, mají to již ve svém názvu „hasičský záchranný sbor“. V názvu se ale objevuje i druhé slůvko „záchranný“ – tato činnost hasičů – záchranářů je v dnešní době velmi rozmanitá a tvoří již více než 2/3 všech zásahů. Jedná se zejména o výjezdy k dopravním nehodám, kde hasiči vyprošťují osoby ze zdemolovaných automobilů a poskytují před lékařskou pomoc. Mezi další činnost patří práce na vodě, čerpání vody z objektů, likvidace olejových havárií a úniků nebezpečných látek. V mnoha případech je nutná technická nebo technologická pomoc. Bohužel mezi výjezdy patří i plané poplachy, to jsou případy, kdy nezodpovědní lidé zcela zbytečně volají na tísňové linky,” vysvětluje Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje.
A právě technická pomoc neboli odstranění nebezpečí nebo nebezpečných stavů tvoří velkou část našich výjezdů. „Jedná se například o vyproštění osob z výtahu, nouzové otevření bytu, likvidace následků škodlivě působících sil a jevů vyvolaných přírodními vlivy, které ohrožují životy, zdraví, majetek nebo životní prostředí – povodně, záplavy, deště, vlivem sněhu, námrazy, větrné smrště, sesuvu půdy, odstranění překážek z komunikací i jiných prostor, otevírání uzamčených prostorů, trhací práce při záchranných a likvidačních pracích, a tak bychom mohli ještě pokračovat…” dál popisuje práci hasičů Horáková.
„Od počátku letošního roku do 18. července jsme zasahovali již u 3 330 technických pomocí, z toho v 825 případech bylo odstranění spadlých stromů. Ještě v těchto dnech odstraňujeme následky bouřky, která zasáhla Pardubický kraj. Podívejte se na fotografiích našeho příslušníka Jana Vlasáka, jak je někdy náročné odstranit i jeden jediný strom. Fotografie jsou z odstranění stromu u ZŠ v Pardubicích,” dodává Vendula Horáková.