ČR - Začněte se starat o sebe a své zdraví, vyzývá muže webová stránka prezentující globální osvětovou a fundraisingovou kampaň Movember. Díky ní se každoročně listopad stává měsícem pěstění knírů, které mají upozornit na zdravotní problémy mužů a podpořit prevenci typicky mužských chorob, jako je rakovina prostaty nebo varlat. Rakovina prostaty je navíc nejčastějším nádorem vyskytujícím se u mužů. V České republice jím každoročně onemocní okolo 7 900 z nich.
Movember se zrodil z recese před dvaceti lety v Austrálii. V roce 2003 dva chlápci nad pivem někde v Melbourne vymysleli výzvu pro své kamarády a známé, aby si nechali narůst knír. Výzvu přijalo asi třicet mužů. Ti potom založili spolek a vybírali členský příspěvek 10 dolarů. Postupně se přidávali další zájemci. Získané prostředky šly na konto Australské nadace pro rakovinu prostaty (Prostate Cancer Foundation of Australia). Ze spolku nakonec vyrostla věhlasná charitativní organizace, která vyvíjí osvětovou činnost a financuje stovky zdravotnických a výzkumných projektů po celém světě.
Plíživé a tiché onemocnění
Karcinom mužských pohlavních orgánů je onemocnění zákeřné tím, že ve většině případů přichází bez zjevných symptomů a nebolí. Problém tedy může zůstat po dlouhou dobu neodhalen a tím pádem neřešen. Nejúčinnější léčba je přitom ta, která přichází včas. V tomto případě může k odhalení nemoci pomoct samovyšetření pacienta a také jeho důsledná účast na preventivních prohlídkách. Na vhodnou prevenci cílí už tradiční listopadová kampaň zvaná Movember.
S věkem riziko stoupá
Riziko rakoviny prostaty stoupá po 50. roce věku, zvyšuje jej také její výskyt v rodině, vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, obezita a kouření. Projevuje se krví v moči nebo ejakulátu, otoky dolních končetin, a zejména potížemi při močení. Může se jednat o obtíže při zahajování močení, slabý a přerušovaný proud, pocit nedokonalého vyprázdnění a časté nutkání na močení. Prostata se totiž nachází v malé pánvi hned pod močovým měchýřem a objímá močovou trubici. Má velikost vlašského ořechu, při problémech může být ale veliká i jako pomeranč.
Důležitá je prevence
„Rakovina prostaty ale bývá dlouhou dobu bez příznaků. V momentě, kdy se již rozšíří, se projevuje stejně, jako když je prostata zvětšená nezhoubně. Proto je naprosto klíčová prevence. Muži by měli jednou za dva roky absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře a po 50. roce věku také preventivní vyšetření u urologa,” vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se prevenci onkologických onemocnění věnuje již desátým rokem.