Pardubice - Univerzita Pardubice získala další dva nové profesory. Nově se nejvyšší akademickou hodností budou prezentovat Martin Čapský z Fakulty filozofické a Tomáš Weidlich z Fakulty chemicko-technologické. Jmenovací dekrety si tento týden převzali při slavnostním aktu v pražském Karolinu.
Novým profesorem se stává nejen expert na české dějiny ale také chemický technolog, který se specializuje na udržitelný rozvoj a environmentální chemii. Na UPCE dnes působí více než sedm desítek akademických pracovnic a akademických pracovníků s nejvyšší akademickou hodností. Jen letos titul získalo pět akademiků.
„Získání profesorského titulu je pro každého akademika významnou metou v profesní kariéře a já přeji kolegům další úspěchy. Tato zpráva je ale zajímavá i pro studenty a uchazeče o studium na naší univerzitě. Ukazuje totiž, že Univerzita Pardubice nabízí silné vědecké osobnosti napříč obory,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.
Prof. Mgr. MARTIN ČAPSKÝ, Ph.D. vystudoval magisterské studium v oboru Historie – muzeologie na Slezské univerzitě v Opavě, kde také působil jako proděkan pro vědu a zahraniční styky. Od roku 2016 pracuje na Univerzitě Pardubice. Doktorské studium a habilitační řízení v oboru České a československé dějiny, resp. Historie – české dějiny absolvoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Hlavní oblastí jeho zájmu jsou pozdně středověké dějiny českých korunních zemí, urbánní dějiny a formy politické komunikace v předmoderní době. Absolvoval řadu studijních a badatelských pobytů na univerzitách a výzkumných ústavech v Polsku a v Německu a část roku 2022 strávil jako „Visiting scholar“ na univerzitě v Cambridgi. Získal tři grantové projekty GA ČR a za důležité pro své profesní zrání považuje setkání s mnoha skvělými odborníky a vysokoškolskými pedagogy. Mezi nejvýraznějšími z nich vždy uvádí prof. Martina Wihodu, prof. Mateusze Golińského a prof. Lenku Bobkovou.
Prof. Ing. TOMÁŠ WEIDLICH, Ph.D. je absolventem oboru Organická chemie na Katedře organické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kde také úspěšně ukončil doktorské studium v oboru Organická chemie a na stejné fakultě absolvoval i habilitační řízení v oboru Technologie organických látek, na jehož základě byl v roce 2015 jmenován docentem. Jeho hlavní oblastí vědeckého zájmu jsou decentralizované metody odstraňování biologicky obtížně odbouratelných kontaminantů z technologických vod, dále surovinové využití biomasy a udržitelná chemie a technologie. Od roku 2005, po pěti letech práce v pozici výzkumného pracovníka ve firmě VUOS, na pozici akademického pracovníka vzdělává studenty v oblasti ekologických aspektů chemických technologií a v oblasti využití obnovitelných zdrojů. Je úspěšným řešitelem nebo spoluřešitelem 9 technologických projektů TA ČR, MPO a GA ČR. Je autorem nebo spoluautorem 40 článků v impaktovaných časopisech, 7 patentů a 3 užitných vzorů. Jeden z patentů, „Způsob redukční dehalogenace aromatických halogenderivátů“ CZ2014367 (A3), je v současné době licencován firmami GEOtest a ASIO TECH. Za jeden ze svých největších pracovních úspěchů považuje skutečnost, že jeho bývalá studentka a nynější spolupracovnice Ing. Barbora Kamenická, Ph.D., letos získala ocenění Česká hlava v kategorii Doctorandus za technické vědy.