Předhradí - V současné chvíli na hradě Rychmburk finišují rekonstrukce. Probíhaly přes celou zimu. Hrad prochází výraznou proměnou. Ještě nedávnou sloužil klientům Domova na cestě, kterými byli v posledních letech zejména lidé s duševním onemocněním. Nyní žijí v komunitních domácnostech. V mnoha případech se urychlilo jejich zotavení a návrat do domácího prostředí s různou míry podpory sociálních nebo zdravotních služeb. A středověký hrad ve správě Regionálního muzea v Chrudimi se stal novým oblíbeným cílem návštěvníků. Vloni jich za letní sezónu přišlo na 13 tisíc.
Díky tomu, že hrad byl do poslední chvíle obýván, byl jeho stav poměrně dobrý. Postupná rekonstrukce pouze navrací bývalé pokoje pro klienty sociálních služeb do hradní podoby a vybavuje je mobiliářem, který bude zajímavý pro návštěvníky. „Od odboru sociálních věcí převzala hrad kultura a máme štěstí, že jsme našli výborného kastelána Petra Tejkla a také paní ředitelka chrudimského muzea Klára Habartová si novou lokalitu s velkým entusiasmem vzala pod svá křídla. Pardubický kraj uvolnil na začátku každé z těchto tří sezón po pěti milionech korun pro úpravy místností a vznik expozic. Letos byly také osazeny nové okapy, vyspraveny části mostku a dovybaveny prostory ve druhém podlaží,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek.
Kuchyň a koupelna doplní domácnost
Přes zimu již hotové expozice spaly zakryté plachtami. Týkalo se to jak historie hradu, tak i idylické domácnosti správce hradu, nebo výstavy panenek a historické audiotechniky. Útrpné právo ve sklepních prostorách přežilo bez úhony, ale pracuje se na dalších místnostech.
Zedníci, údržbáři, elektrikáři a další profese se střídají ve druhém patře na dokončení idylické domácnosti. Vzniká tu zatím chybějící kuchyň a koupelna. „Na hradě se nikdy ve skutečnosti nežilo, panstvo sem jezdilo jen příležitostně, například na hony. Ale sbírky našeho muzea, ale i různé dary soukromníků nám umožnily zde vytvořit dobře vybavenou idylickou domácnost datovanou do přibližně 20. - 40. let 20. století,“ prozradila Klára Habartová.
Pivovarnictví bývalo i v minulosti důležitým odvětvím
Na zahájení sezóny bude v květnu otevřena zcela nová expozice o pivovarnictví v pardubickém regionu. „Využijeme na tuto expozici bývalou jídelnu a velkokapacitní kuchyň bývalého ústavního zařízení. S pivovarem je konečně už od dob renesance spojen i hrad Rychmburk. Bohužel místní areál pivovaru hned před hradem je v poměrně tristním stavu a obec Předhradí, která ho vlastní, hledá cesty, co a jak s ním udělat. Ovšem pivo Rychmburk bude možné v sezóně na pokladně zámku opět zakoupit,“ dodal Roman Línek.
Hrad Rychmburk po rekonstrukci otevře své brány v pátek 19. května.