Pardubický kraj - Rána už jsou chladná, a co teprve večery. Už prostě musíme přitopit. Topná sezóna je tu. A s ní i první požáry. Než zatopíte zkontrolujte, zda je vše v pořádku.
"Za uplynulou topnou sezónu, tedy od 1. října 2023 do 31. března 2024, evidujeme 71 požárů komínů (o sezónu dříve to bylo 64 požárů). Většinou je na vině nedbalost majitelů, kteří zanedbávají pravidelnou údržbu spalinových cest. Bohužel jsme zaznamenali i několik vyšších škod. Proto nezapomínejte na pravidelné čištění," upozorňuje Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje.
Rady, jak nevyhořet:
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu:
- 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva.
- 2x ročně na kapalná paliva.
- 1x ročně na plynná paliva.
Pokud jsme toho schopni, čištění můžeme provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.
"A máme tu bohužel už i první požár, a to ze 14. září 2024 na Chrudimsku, v obci Luže-Bělá, hořel rodinný dům. Škoda byla předběžně vyčíslena na 4 miliony korun. Hasiči při likvidaci požáru použili speciální zařízení Cobra.
Uchráněn byl majetek ve výši 3,5 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla skrytá závada – nepředpokládaná změna provozních parametrů ve vztahu ke komínovému tělesu.K požáru došlo při prvním zatopení," uvedla jeden z příkladů Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje.
„Dbejte tedy i na to, co máte v těsné blízkosti spalinové cesty, ne pouze stav spalinové cesty, to nechte na odborníkovi,“ řekl Miloš Kratochvíl, vyšetřovatel příčin vzniku požáru z hasičské stanice v Chrudimi a dodává, že za požár možná mohla zvířátka (kuny nebo myši), která mohla ke kouřovodu „dotáhnout rozcupovanou“ izolaci.