Pardubice - Fakulta filozofická Univerzity Pardubice se stala spoluřešitelem prestižního projektu zaměřeného na posílení společenské odolnosti vůči krizím. Na pětiletém projektu bude spolupracovat konsorcium deseti výzkumných institucí. Ty budou v reakci na válečnou situaci na Ukrajině, současnou klimatickou, energetickou nebo migrační krizi, hledat mechanismy, jak posílit odolnost společnosti vůči konfliktům a krizovým jevům.
Projekt s názvem Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti (CoRe) je jedním z patnácti projektů, které uspěly v rámci výzvy Špičkový výzkum v Operačním programu Jan Amos Komenský. Ten je zaměřený na podporu excelentního českého výzkumu. Pětiletý výzkum podpořený částkou téměř půl miliardy korun sdružuje více než dvě stovky vědkyň a vědců z Univerzity Karlovy a jejich fakult: Filozofické fakulty, Fakulty sociálních věd, Právnické fakulty, Husitské teologické fakulty a Evangelické teologické fakulty, a také z Filosofického a Sociologického ústavu Akademie věd ČR, z Filozofické a Právnické fakulty Masarykovy univerzity a Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
„Fakt, že se naši odborníci podílí na tak prestižním projektu, považuji za velký úspěch. Věřím, že tento výzkum a spolupráce našich filosofů s významnými partnery pomůže k řešení problémů, se kterými se potýkáme nejen v České republice a v Evropské unii. Pro společnost je důležité získat odpovědi na palčivé otázky, kterými se zabývá současná generace a s nimiž se budou muset vyrovnávat i generace budoucí,“ říká děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice Jiří Kubeš.
Od září 2023 do června 2028 bude projekt CoRe zkoumat důsledky řetězení krizových jevů, jakými jsou změny klimatu, koronavirová pandemie či politické konflikty, které narušují společenské systémy po celém světě. Kvůli propojenosti globální ekonomiky a rapidnímu rozvoji digitalizace pociťuje Česko i Evropa důsledky těchto krizí již ve všech oblastech života.
Netřeba odstranit konflikt, ale zocelit společnost
„Lidé mají často představu, že konflikt je potřeba ze společnosti odstranit, že politický spor znamená problém, a že tedy harmonická a odolná společnost je založena na absenci konfliktu. Náš projekt vychází z opačného pohledu: Konflikt je nutnou součástí fungování společnosti. A zvyšování její odolnosti – nebo rezilience, jak se dnes říká – spočívá v tom naučit se, jak konflikty zvládat, regulovat, usměrňovat tak, aby nebyly destruktivní,“ vysvětluje prof. Petr Kratochvíl, odborný manažer projektu.