Řecko, ČR, Pardubický kraj - Na již čtvrtou expedici Monoxylon se na konci června vydala skupina nadšenců. Vypluli na 500 kilometrů dlouhou cestu Egejským mořem na věrné replice neolitického člunu. Ten byl nalezen v archeologické lokalitě La Marmotta v italském jezeře Bracciano. Součástí skupiny byl také ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.
„Naším cílem bylo prokázat, že první zemědělci z oblasti Předního východu se do Evropy v mladší době kamenné prokazatelně museli mimo pevninského mostu dostávat také přes Egejské moře. Tento předpoklad se nám v rámci naší cesty potvrdil,” uvedl k cestě ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.
Výroba monoxylu, na kterém posádka putovala, trvala tisíc hodin. Stavba začala již v loňském roce opracováním kmene vážícího 14 tun. Samotná loď vážila necelé tři tuny.
„První expedice Monoxylon se datuje již do roku 1995 a navázaly na ní další v letech 1998 a 2018. V letošním roce se posádka vydala na 500 kilometrů dlouhou trasu Egejským mořem z ostrova Samos až na pevninské Řecko k městu Kilada s cílem prověřit migrační trasu prvních zemědělců,” přibližuje expedici hejtman Martin Netolický.
Ukázalo se, že monoxyl, který částečně vyráběli pomocí dobových nástrojů, takovou trasu vydrží a překoná také vlny. S těmi se museli kromě horka vypořádat také členové expedice. „Nejdelší plánovaná etapa měřila téměř 50 kilometrů a na moři jsme strávili až 11 hodin, což byla enormní zátěž i pro zkušené mořeplavce,“ řekl Jiří Junek.
„Osobně považuji tuto expedici za zcela mimořádný počin a jsem rád, že jsme se mohli na uskutečnění podílet. Jsem také rád, že z cesty vzniklo a ještě vznikne velké množství záznamů, které expedici přiblíží širší veřejnost,“ dodal Netolický.