Svitavsko - Je to až zarážející, ale zvykli jsme si bez problémů se kdykoliv kamkoliv dovolat mobilem. Jenže to nemusí být ani v 21. století samozřejmostí. Své o tom ví například v některých částech Jevíčska a Svitavska, kde si obyvatelé dlouhodobě stěžují nejenom na kvalitu spojení, ale i na nedostupnost připojení k internetu. Pardubický kraj se proto snaží pro lidi z obcí Běla u Jevíčka, Hartinkov, Vysoká, Březinky a Vrážné zajistit lepší podmínky u operátorů.
Ačkoliv má krajská samospráva velice omezené možnosti, byla z její iniciativy na začátek prosince svolána schůzka s poskytovateli mobilního a internetového připojení, aby se začalo pracovat na zlepšení situace. „Chápu, že mobilní operátoři jsou součástí soukromého sektoru a zlepšování infrastruktury se jim musí ekonomicky vyplatit, ale na druhou stranu jsme ve střední Evropě v roce 2023 a volání mobilem či stabilní připojení k internetu by mělo být standardem, a ne luxusem. Proto se kolegové z krajského úřadu a Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje pustili do rolí mediátora, abychom se obyvatelům vesnic v tomto regionu pokusili pomoci. Na základě měření je tam situace opravdu špatná a je třeba najít řešení,“ vysvětluje radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Blýská se na lepší časy
Závěry ze schůzky jsou podle účastníků pozitivní. Ve většině obcí by v dohledné době mělo dojít ke zlepšení situace. „Mobilní operátoři jsou ochotní spolupracovat nejenom spolu, ale i s námi, což je první předpoklad budoucího řešení. Chystá se vybudování vysílačů v různých částech území, což by mělo pomoci ještě v roce 2024 Bělé u Jevíčka a Smolné. Co se týče obcí Hartinkov, Vysoká a Březinky, tam není zavedený optický internet, ale O2 počítá s investicemi i v tomto území, se zastupitelstvy se bude řešit vybudování nových vysílačů a bude třeba získat kladné stanovisko odboru životního prostředí v Moravské Třebové. Nejhorší situace je ve Vrážném, tam nás čeká delší cesta. Z cest po regionu vím, že se tyto problémy dotýkají i dalších míst v našem kraji a chceme pomoci i jim,“ dodává hejtman Martin Netolický.
V obci Vražné situaci komplikuje fakt, že tam poskytovatelé mobilního signálu v tuto chvíli nemají povinnost zajistit pokrytí. To by se ale mohlo do budoucna změnit. V lednu bude totiž Český telekomunikační úřad řešit „bílá místa“ na mapě, tedy podmínky budoucího pokrytí území. Obce, kde mají problém se signálem, budou moci své požadavky nahlásit přímo telekomunikačnímu úřadu, který pak řeší problematické lokality při aukci kmitočtů. Tím by mělo dojít ke zlepšení situace a většímu tlaku na investice do infrastruktury ze strany operátorů.