Chrudim - V loňském roce se na sídlišti Víta Nejedlého při velkém větru vyvrátil vzrostlý javor. Strom, který dlouhá desetiletí dominoval místní zeleni, však ze sídliště nakonec nezmizel.
„Našel nový život, nové využití. Místo běžného odklizení spadlého stromu přišel úsek údržby městské zeleně s vynikající myšlenkou použít kmen stromu na něco nového,“ říká starosta města František Pilný. Povolán byl sochař, aby našel pro zdravé dřevo správné využití. „Výsledkem jsou dva umělecké objekty, které poslouží také jako neobvyklé, unikátní lavičky nebo kladiny, prolézačky, zkrátka jak to kdo vidí a cítí. Sídliště Víta Nejedlého získalo něco opravdu speciálního,“ těší novinka starostu města Františka Pilného.
Povolaným umělcem je Marek Rejent, sochař a umělecký řezbář z Proseče, který v závěru předloňského roku vystavoval ve Výstavní síni Chrudim a zabývá se jak volnou, tak užitou tvorbou, ale i intervencemi ve veřejném prostoru. „Dostal jsem volnou ruku, nechtěl jsem vysochat nic konkrétního, držel jsem se spíše abstraktnější roviny. Základem byl samozřejmě tvar samotného stromu, ve skice se pak vyjevilo klikacení, vlny a průlamy, které již vidíte ve výsledném tvaru a které se hodí třeba právě k sezení, prolézání nebo hře,“ říká Rejent.
„S kolegou designérem Jakubem Fafílkem jsme se pak těšili na volné, ‚veselé‘ řezání podle toho, jak nás dřevo povede. Dřevo javoru bylo zdravé a tvrdé, takže fyzicky to nakonec dalo docela zabrat,“ vzpomíná sochař.
„Byla by škoda ten strom jen rozřezat a spálit. Myšlenka využít lokální zdroje je více než správná. Další přidanou hodnotou je estetický, umělecky hodnotný prvek městského mobiliáře, který bude sloužit jako místo odpočinku, hry a setkávání,“ dodává Aleš Nunvář, radní města zodpovědný za Odbor investic, pod který spadá i údržba zeleně.
Objekty jsou umístěny v sídlišti Víta Nejedlého ve stejnojmenné ulici na zelené ploše u hřiště za domem čp. 623.