ČR, Chrudim - Očekáváte jednu z nejvýznamnějších událostí ve svém životě? Příchod miminka je radostnou událostí pro celou rodinu. Budoucí maminka může ovšem pociťovat stres. Porod patří mezi nejvýznamnější události v životě ženy a přirozený nekomplikovaný porod je největším přáním. Proto se porodník s čtyřiadvacetiletou praxí Miroslav Gregor rozhodl pořádat osvětu mezi těhotnými ženami a pravidelně se s nimi potkává na svých přednáškách.
Dozvíte se na nich nejen spoustu zajímavých a důležitých informací, ale dostanete odpovědi na své otázky z těch nejpovolanějších úst. Na jednu z jeho přednášek můžete zavítat už 26. března v Chrudimi. A než na ni vyrazíte, přečtěte si společný rozhovor.
Dobrý den pane doktore, nastínil byste nám, jaká byla vaše cesta k porodnictví? Chtěl jste být porodníkem odjakživa?
Mám-li to vzít od začátku, líbila se mi práce se dřevem, děda byl truhlář, takže po základní škole jsem si vybral obor modelář a nastoupil do tehdejší Transporty Chrudim jako dělník. Málokdo ví, že modelář vyrábí modely pro výrobu odlitků ze železa. Pak drsná ale současně i krásná vojna u pohraniční stráže jako psovod ještě na sklonku minulého režimu. Pochůzky v hlubokých a tajemných šumavských lesích mi poskytly dostatek času a prostoru si uvědomit, co bych chtěl v životě skutečně dělat. Takže jsem si po vojně doplnil při zaměstnání gymnazium a vystudoval lékařskou fakultu. Již je to téměř dvacet let, co pracuji jako porodník ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. V našem perinatologickém centru se mi podařilo vystoupat až do pozice vedoucího lékaře porodního sálu. V současnosti vedu oddělení rizikového těhotenství. Věnuji se prenatální ultrazvukové diagnostice a práci v rizikové poradně. Mezitím doktorát a nástavbová atestace z perinatologie a fetomaternální medicíny.
Existuje nějaký zlomový okamžik, který vás navedl na cestu k přirozeným porodům?
„Přirozený“ je odvozeno od slova „příroda“. Každý, kdo má pozitivní vztah k přírodě, má snahu vidět a dělat věci přirozeně. Vždycky jsem v sobě ten pocit měl, i v případě porodnictví. Zásadní byla literatura, která se ke mně dostala, zejména autoři Michel Odent a Sarah Buckleyová.
Co si máme pod pojmem přirozený porod představit?
Přirozený porod znamená normální porod. Samovolný, bez lékařských zásahů, tak to příroda zařídila. Je třeba jí důvěřovat. Jedná se o instinktivní děj řízený hormony. Přirozený porod je šetrný pro dítě i pro matku, takže současně i nejbezpečnější s nízkým rizikem komplikací. A také spojen s nejkrásnějším zážitkem.
Mohou ženy prožít přirozený porod v nemocnici?
Porodnice se dnes snaží vytvořit rodičkám pro porod útulné prostředí a pozitivně se také mění chování a přístup porodních asistentek a porodníků. I samotné rodičky přestávají být pasivní a o porod se více zajímají, začínají cítit, jak by to mělo být. Jako by přicházela doba, která je přirozeným porodům více nakloněná a to je dobře. Porodní plány a přání paradoxně šanci na přirozený porod nezvyšují. Co ale funguje jednoznačně a dokládají to i četné studie, pokud má rodička při porodu někoho, komu důvěřuje. Nejčastěji je touto osobou porodní asistentka. Ideální model je, když se o těhotnou ženu během těhotenství stará zkušená a důvěryhodná porodní asistentka, která přímo této ženě asistuje u porodu. V tomto případě jsou šance na hladký průběh přirozeného porodu nejvyšší a riziko komplikací nejnižší. Rodička je prostě ve větším klidu a pohodě a to je pro porod nejzásadnější.
Jak hodně se liší současná běžná praxe kolem porodů od toho přirozeného procesu?
Hlavní problém je v tom, že se tak zvanému „modernímu porodnictví“ podařilo vytvořit ve společnosti, mezi rodičkami i mezi zdravotníky dojem, že porod je nebezpečný proces, který se může kdykoli zkomplikovat a proto vyžaduje intenzivní kontrolování a časté lékařské zásahy. Proto se z porodu stal lékařský zákrok. Ve skutečnosti je to přesně obráceně – porod je instinktivní samovolný děj řízený hormony probíhající obvykle bez závažných komplikací. Jeho průběh je nutné kontrolovat, ale nenápadně, aby to rodičku nerušilo. Lékařský zásah by měl být proveden až tehdy, pokud je to skutečně nezbytné. Dnes se všeobecně ví, že se do průběhu těhotenství i do průběhu porodu zasahuje nadměrně často. Rodičky to cítí a brání se tomu, oprávněně.
V čem vidíte největší přínos myšlenky přirozených porodů?
Rodit přirozeně znamená rodit normálně. Lékařské zásahy jako vyvolávání porodu, urychlování porodu nebo císařský řez by měly být prováděny skutečně jen v ojedinělých případech. Čím více žen bude rodit přirozeně, tím méně bude při porodech komplikací a přibude více spokojených rodiček, které si z porodnice odnesou krásný zážitek. Pokud se porodním asistentkám a porodníkům podaří pochopit, že porod obvykle probíhá samovolně a bez komplikací, mohou si svou práci na porodním sále výrazně usnadnit.
Mohou se maminky na takový porod připravit?
Žena, která je na porod připravena, má větší šanci, že porod proběhne bez komplikací. Je dobré, pokud je rodička v dobré fyzické kondici a po psychické stránce počítá s tím, že porod může trvat i delší dobu a že může bolet. Důležitou podporou je vědomí ženy, že má milujícího partnera, který se na dítě těší a že se o ní a o dítě po porodu dobře postará. Nejzásadnější je však víra ženy ve vlastní instinktivní schopnosti, že to zvládne.
Na konci března chystáte pro budoucí maminky přednášku v Chrudimi. Co vše na ní zazní?
Hodně zásadních informací, které zvýší šanci na hladký průběh těhotenství i hladký průběh porodu. Zejména jak správný životní styl významně snižuje riziko komplikací, jak vyřešit strach z porodu, jak si žena sama tlumí bolesti vlastními analgetiky, jak jednotlivé hormony řídí porodní děj – zejména hormon lásky oxytocin, hormon štěstí beta-endorfin a hormon mateřství prolaktin, jak je to s orgasmem při porodu, o první zlaté hodině a vytváření láskyplného vztahu mezi matkou a jejím dítětem ihned po porodu…
Co byste nastávajícím maminkám popřál na závěr?
Porod je nejvýznamnější událost v životě ženy. Všichni - samotné ženy, jejich partneři, porodní asistentky i porodníci, by měli udělat všechno pro to, aby to byla současně i událost nejkrásnější. Matka Příroda vybavila ženu dokonalým tělem, aby svou životní roli zvládla hladce a úspěšně. Takže hodně štěstí! Je to váš den!
Zaujal vás rozhovor s panem doktorem Gregorem a rádi byste se s ním setkali na živo? Máte možnost v úterý 26. března od jedné do šesti odpoledne v přednáškovém sále Muzea Chrudim. Více informací naleznete na letáku v naší fotogalerii.