Pardubice - Strážníci městské policie vyjížděli k bezvládnému muži, který ležel na Hlaváčově třídě. Přivolali je svědci, kteří si mysleli, že muž je pod vlivem alkoholu.
Hlídka našla opravdu ležícího muže, který nebyl schopen souvislé komunikace. Jenže se ukázalo, že muž žádný alkohol nepožil. Dechová zkouška vyšla negativně.
Při dalším zjišťování možné příčiny problému strážníci pojali podezření, že může jít o otravu nebo předávkování léky a raději hned na místo přivolali záchrannou službu. Zdravotníci muže vyšetřili a předali do nemocniční péče.
Upozornění nestačí
Strážníci městské policie jsou často voláni k případům, kdy někdo potřebuje zdravotní péči. Jedná se často o diabetiky nebo osoby psychicky nemocné, kde jejich chování lze zaměnit s opilostí. Běžné jsou i stavy zmatenosti, které se často dějí seniorům.
Nejdříve prověřit a potom zavolat správnou pomoc
Volat v takových případech je určitě správně a hlídka strážníků na místo vyjede. Často se ale stává, že volající se nechce skutečně přesvědčit, o jaký problém se u zraněného jedná. Může dojít pak k situaci, kdy strážníci obdrží oznámení a volající jen sděluje, že prošel kolem ležícího člověka. Dál už ale není schopen uvést, zda dotyčný třeba vůbec dýchá, protože se k němu nechce přiblížit.
Příklad z praxe
Nedávno například oznamovatel volal hlídku strážníků k pádu seniorky na obličej. Hlídka strážníků na místo přijela a vzápětí volala záchrannou službu, protože krvácení z obličeje nešlo vyřešit jen ošetřením na místě.