Pardubice - Radní města chtějí podpořit tenisty z LTC Pardubice téměř desetimilionovou bezúročnou půjčkou na výstavbu moderního zázemí. Další třímilionovou dotaci na tentýž projekt chtějí uvolnit z Programu podpory sportu. Nová budova by měla technicky i esteticky nahradit desítky let starý dožilý objekt pod zámkem. Podmínkou přidělení financí je poskytnutí dvacetimilionové dotace ze státního rozpočtu prostřednictvím Národní sportovní agentury. Ambici žádat o dotaci u Národní sportovní agentury na kompletní revitalizaci venkovní části areálu na Olšinkách má i Tělocvičná jednota Sokol Pardubice I.
„Česká republika obecně trpí zastaralou sportovní infrastrukturou. Velmi si proto vážíme snahy LTC Pardubice a Sokolů, kteří mají připraveny kvalitní projekty na investice do zlepšení sportovního zázemí. Bez naší pomoci by neměli šanci spolufinancovat a ucházet se o dotaci z Národní sportovní agentury. Do sportovní infrastruktury v Pardubicích tak mohou získat od státu potenciálně téměř 29 milionů korun,“ shrnul důvody první náměstek primátora pro ekonomiku, rozpočet a sport Jakub Rychtecký s tím, že takto město pomohlo v minulosti například vybudovat nové zázemí orientačním běžcům z OK Lokomotiva Pardubice.
Tenisté ze spolku LTC fungují v takřka 40 let starých unibuňkách, jejich současné zázemí včetně šaten je zcela nevyhovující a vzhledem k situování v historické části města taky i po estetické stránce. „Klub zde už 96 let pořádá Pardubickou juniorku, sportovní akci s národním přesahem z rodiny Pardubických tahounů. Na Juniorce si zahráli čeští tenisté světových jmen jako Jan Kodeš, Hana Mandlíková, Martina Navrátilová, Ivan Lendl, Jana Novotná či Petra Kvitová a spousta dalších skvělých hráčů a nové zázemí si jednoznačně zaslouží naši podporu,“ uvedl náměstek primátora pro ekonomiku, rozpočet a sport Jakub Rychtecký.
Tenisový klub LTC plánuje rekonstrukci dva roky, za tu dobu z vlastních zdrojů kompletně zafinancoval projekt nového zázemí v souladu s památkáři, má platné stavební povolení a je připraven začít stavět, pokud získá podporu města, kraje a především Národní sportovní agentury. „Rozpočet stavby činí 35 milionů korun. Abychom mohli zažádat o 20 milionů ze státních peněz prostřednictvím Národní sportovní agentury, musíme mít pokryto 30 procent z celkových nákladů z vlastních zdrojů. Požádali jsme tedy o příspěvek město Pardubice i Pardubický kraj,“ uvedl předseda LTC Pardubice Petr Beneš. Pokud budou žadatelé úspěšní, mohli by vzhledem k připravenosti projektu ihned začít stavět, aby nabídli tenistům vhodné moderní zázemí už v roce 2025.
O podporu žádá i Sokol Pardubice
Na stejném principu, tedy participací města a Národní sportovní agentury, by měla být revitalizována především venkovní část areálu Sokola na Olšinkách. Ta zahrnuje kompletní rekonstrukci všech atletických tartanových ploch, vybudování druhé atletické roviny, ale i nové zázemí pro venkovní areál a halu.
„Areál Sokola patří ke klíčové sportovní infrastruktuře na území města, a je v nevyhovujícím stavu, například tartan je za hranicí životnosti. Areál Sokola rozhodně neslouží jen Sokolům, vnitřní i venkovní sportoviště v areálu poskytují široké možnosti pohybových aktivit, jsou celoročně otevřena a využívána širokou veřejností napříč všemi věkovými skupinami obyvatel Pardubic. Sportoviště pravidelně využívají další sportovní kluby jako například Atletický klub Pardubice, dále mateřské, základní školy z Pardubic, sportovní gymnázium pro hodiny tělesné výchovy. Rozhodli jsme se uvolnit jeden milión korun z Programu podpory sportu a pomoci s opravou hojně využívaného areálu,“ doplnil námětek primátora Jakub Rychtecký. I zde je podmínkou vyplacení dotace podpoření akce Národní sportovní agenturou.
V obou případech je připraven podílet se také Pardubický kraj. Oba projekty doporučila již Sportovní komise při Radě města Pardubic. O schválení zápůjčky a dotací budou finálně rozhodovat zastupitelé na svém pondělním jednání.