ČR - Mladá maminka Eva Hubová měla skvělý nápad. Bylo jí líto starých panenek, které by někdo vyhodil, protože si děti s nimi už nechtějí hrát. Rozhodla se proto, že panenky perfektně opraví, oblékne, zabalí a pošle v novém hávu dětem, které je ocení. Díky tomu neskončí v odpadu.
K opravám se dostala přirozenou náhodou. „Zjistila jsem, že čekám holčičku a tak jsem začala stahovat panenky z půdy, které jsem měla sama jako malá. Panenky nebyly ve špatném stavu, ale nějaká oprava potřeba byla. Začala jsem se to učit i na jiných panenkách, protože jsem nechtěla své zničit. Najednou jsem začala opravovat i sběratelské panenky, čímž jsem si občas přivydělala,” řekla na úvod Eva Hubová.
Inspirovala jste se někde?
Jak jsem zabředávala do světa panenek, uvědomila jsem si, že sběratelské panenky dostanou vždy lásku a péči, protože mají nějakou hodnotu. Pak jsou tu ale panenky, které sběratelské nejsou a ty končí v odpadu, nebo zapomění. Můj tatínek nám vždy hračky opravoval, nebylo tak jednoduché koupit nové a tuhle mentalitu mám v hlavě. Do toho moje maminka byla vždycky podnikavá, takže to zase naučila ona mě. Tak se zrodil celý projekt. Mrzelo mě, že zbytečně končí spousta panenek v odpadu, když s trochou lásky a péče mohou dělat radost dál. Vyloženě inspirace jako taková, konkrétní nebyla nikde v tu dobu, kdy se rodily Zachráněnky. V průběhu roku, co se dcera narodila jsem začala vykupovat staré panenky, které už neměly moc velkou naději na úspěch a začala s přípravami.
Kolik vás panenky opravuje?
Mezitím se zrodil projekt Radka Kilevníka reHračky, ale to už byl koncept Zachráněnek hotový. Má myšlenka byla panenky opravit, udělat z nich "nové", a zabalit je tak, aby děti nepřišly o zážitek z rozbalování nové hračky. Zároveň také pomoci maminkám na mateřské, protože vím sama, jak je náročné sehnat práci domů, kterou člověk může dělat po večerech, když už děti spí. No a dále je i přispět maminkám, které nám panenky prodají. Některé rodiny nám je darují a od některých je kupujeme. Počet maminek v projektu se mění. V první vlně jsme byly dvě. Pomáhala mi manželka od mého brášky. Pár dní před porodem mi stříhala stuhy a pomáhala připravit panenky k první vlně. Celou dobu jsem však měla záměr pomoci více maminkám. Ten tým se tedy každým dnem zvětšuje. V tuto chvíli jsme 4, každý dělá něco jiného. Velká část toho procesu je stále na mě, ale snažím se delegovat úkoly a opravy tak, aby si každá našla to, co jí baví. Do toho přibývají další maminky, které mají zájem se do projektu připojit a já jsem šťastná, že díky podpoře zákazníků mám tu možnost tým rozšiřovat.
Jak je náročné panenky opravovat, s čím si dovedete poradit?
Proces samotné opravy je ve většině případů náročný. Často se mě na něj maminky ptají, ale na to je hrozně těžké odpovědět. Některé panenky mají zacuchané vlasy, některé slepené, některé se musí napíchat kompletně nové. Často mají ulomené části těla, nebo sloupanou barvu. Na vše jsou postupy. Každý výrobce používá jiné materiály pro vlasy i tělo a tudíž i postup opravy je jiný. Obecně platí, že v průměru trvá oprava a příprava panenky kolem 3 hodin. Některé méně, ale v případě napichování nových vlásků se bavíme i o delším době.
Dá se zachránit každá panenka?
Často se mě i lidé ptají, jestli se to vyplatí opravovat. Ale o tom ten projekt vlastně je. Je mnohem snadnější panenku vyhodit a koupit jinou. Tento projekt se snaží ukázat, že i panenka, která dělala radost před tím, může s trochou péče a lásky dělat radost dál. Cenou se pak panenky pohybují podobně, jako v obchodech.
Které panenky opravujete - pouze typu Barbie, nebo i jiné?
V tuto chvíli se soustředíme na panenky typu Barbie, ale ne jen ty od Mattela, ale i další velké výrobce (Hasbro, Simba Toys, MGA atd). Panenky, které jsou starší než rok 2000 (včetně Barbie) se chystáme dát do nabídky až příští rok. Dostáváme dotazy i na porcelánové, nebo miminkovské panenky. I na ty časem třeba řada dojde.
Co se dále s panenkou děje?
Celý proces začíná odkoupením/darováním panenky. Pak následuje oprava, volba vhodného oblečení a doplňků. Panenku pak nafotíme a lidé si ji mohou koupit.
Jak je nabízíte?
Prodej probíhá na www.zachranenky.cz . E-shop vznikl po týdnu oficální existence projektu. Původně jsem sama jako zakladatelka neplánovala tak rychlý start a ten zájem mě velice mile překvapil. V první vlně stačilo napsat zprávu, nebo přímo pod panenku do komentářů napsat. Teď už je ten proces snadnější. Lidé si mohou v pohodlí vybrat na e-shopu a mohou si přečíst i příběh ke každé panence. V případě, že si zákazník nemůže vybrat, dostáváme i konkrétní specifické zakázky, které se postupně snažíme plnit. Příklad je třeba Leontýnka z filmu Ať žijí duchové, Wednesday Adams, nebo různá povolání. Lidé se na nás také mohou obrátit s opravou jejich panenek, které by chtěli nechat svým dětem. I to je možné. Panenka si projde stejným procesem a vrátí se do rodiny zpět.
Máte zájem o panenky na opravu?
Zájem máme určitě. V tuto chvíli máme na skladě kolem 1000 kusů panenek a to číslo roste. Ale je to skvělé v tom, že v momentě, když Vám přijde panenka, které něco chybí, máme náhradní díly téměř na vše. Místo a prostor na skladování také je, takže panenkám jsme zatím NE neřekli :-).
Budete s projektem pokračovat i po Vánocích?
Načasování začátku projektu nebylo náhodné. Využila jsem období říjen/listopad právě pro to, že je to doba, kdy lidé pořizují dárky na Vánoce. Nákupem Zachráněnky pak mohou pomoci na více frontách a ještě udělat dětem radost. Tím však projekt nekončí. To je teprve začátek. Dělám vše pro to, aby projekt mohl pokračovat. Veškeré tržby jdou zpět do projektu a ještě více. Má to smysl a věřím, že i proto mají Zachráněnky takový úspěch. Během dvou dnů po sdílení mého příběhu a myšlence projektu, Zachráněnky sledovalo 2 tisíce lidí. Během 4 dnů to bylo 3 tisíce lidí. Věřím, že je to teprve začátek.