Orlickoústecko - Orlickoústecká porodnice nabízí novou alternativu, jak mohou ženy přivést své miminko na svět – porodem do vody. Jeden z porodních sálů je sice již řadu let vybaven vanou, k porodu do vody však slouží až speciální porodní bazének, který zabezpečuje i vysoký hygienický standard.
Bazének, který byl navržený přímo pro porod v nemocnicích, je stabilní, pevný a lze ho pomocí přídavného kompresoru nafouknout už během několika minut. Jeho velikost poskytuje dostatečný prostor pro pohyb maminky a její volbu optimální polohy k porodu.
„Ženy mohou v naší porodnici využít různé úlevové techniky, mohou rodit v polohách, jaké si zvolí. Snažíme se, aby byl jejich porod co nejpřirozenější a končil s minimálním poraněním nebo úplně bez něj. Dlouhodobě nasloucháme přáním rodiček a porod do vody bylo jedním z nich,“ řekl primář Aleš Jurčík.
Hygiena především
Hygienické opakované použití bazénku zajišťuje vkládací jednorázová folie, kterou si maminka musí před využitím bazénku zakoupit. „Do celé vnitřní plochy bazénku se vloží speciální tenká plastová folie a až po jejím umístění se napustí voda. Vodu i rodičku tak po celou dobu porodu od bazénku odděluje tato membrána. Po porodu se nejdříve čerpadlem odčerpá znečištěná voda, následně vyjmeme folii, která se zlikviduje, a bazének zůstává čistý pro další použití,“ vysvětluje Veronika Hainišová, vedoucí sestra orlickoústecké porodnice.
Porod do vody je volba
I když porod do vody není pro každého, přináší zájemkyni o tento způsob porodu své výhody. Teplá voda, efekt nadnášení i tlumená světla v místnosti přispívají k hluboké relaxaci a snižování stresu. Tím dochází k přirozenému tlumení bolesti a rychlejšímu otevírání porodních cest.
„Měl jsem příležitost se s porody do vody setkat už před lety. Nejdříve ve Vysokomýtské porodnici, poté ve Znojmě, které sloužilo jako referenční pracoviště pro celou ČR. Přestože řada porodnic je k této praxi spíše skeptická, z dostupných studií i mých osobních zkušeností vyplývá, že takový porod je spojen s menším rizikem komplikací. Na druhou stranu má porod do vody svá omezení a podmínky, které uvádíme na našich webových stránkách,“ řekl primář Aleš Jurčík.
Jednou z takových podmínek je například fyziologický porodnický nález při přijetí rodičky do porodnice nebo aplikace očistného klyzmatu.
Miminko pod bezpečným dohledem
Plod je po dobu porodu sledován ve stanovených intervalech pomocí kardiotokografu, jehož sondy se ponoří přímo pod vodní hladinu, takže rodička nemusí z vody vystupovat. Při samotné vypuzovací fázi je u porodu přítomen nejen porodník, ale i dětský lékař. Porodní asistentka zachytí dítě ve vodě a přiloží jej na břicho matky, kde zůstává až do dotepání pupečníku. Po vystoupení z bazénku se maminka přesune na porodní lůžko, na kterém proběhne porod placenty, ošetření eventuálního poranění hráze a bonding novorozence.
Zdroj: TZ Nemocnice PK