Svitavy - Svitavský plavecký bazén je z důvodu rekonstrukce uzavřený od začátku loňského roku, přičemž samotné rekonstrukční práce probíhají zhruba jeden rok. Kolemjdoucí si již dnes mohou lépe představit finální podobu bazénu, když se na některých místech začínají objevovat šedé cementovláknité desky, které se na plášti střídají s modrými plechovými šablonami. I když se na stavbě vyskytlo pár překvapení, která mohla lehce narušit dílčí plány, celkový harmonogram prací není narušen a vše směřuje k otevření bazénu pro veřejnost od letošního září.
V současnosti je již dokončené veškeré statické zajištění objektu a nosné konstrukce, finišuje se také ve strojovnách vzduchotechniky. Mimoto se v únoru zhotovitel zaměřuje především na vany v bazénové hale.
Hlavní bazénová vana musí splňovat veškeré parametry plavecké asociace a odvedená práce musí být velmi precizní, přesná v podstatě na milimetry. Na délku musí mít totiž hlavní bazén minimálně 25 metrů a 2 centimetry (z důvodu nutnosti umístění čelních desek, které jsou součástí časomíry) a zároveň maximálně 25 metrů a 3 centimetry.
V bazénové hale byl dále zasanován původní dětský bazén, v němž byly navrtány otvory pro novu technologii, výpusti a trysky a v nejbližší době ho bude možné začít obkládat. Vedle něj je připraven otvor pro nový dětský bazének pro nejmenší děti a v nové přístavbě se už rýsuje zbrusu nová velká vířivka.
Realizované stavební úpravy zajistí energetické úspory a návštěvníkům přinesou tepelný komfort, který v předešlém provozu bazénu postrádali. „Bazén je z doby, kdy ke stavbě nevznikala odpovídající dokumentace. Takže spousta věcí, které jsme odhalili, byla zakrytá. Nevěděli jsme, v jakém stavu jsou konstrukce. Kolikrát jsme byli i překvapeni, z jakého materiálu a jakým způsobem se stavělo. Třeba chlad v bazénové hale, na který si lidé stěžovali, zavinil problém v jednom místě ve střeše, kde prakticky chyběla izolace, takže tamtudy silně táhlo dovnitř,“ popsal určité problémy projektový manažer společnosti VCES, která projekt za 205 milionů realizuje, Martin Kryštof.
A na co se můžete těšit dál? Pobyt vylepší budoucím návštěvníkům parní kabiny s aromaterapií, vodní atrakce v dětském bazénu či zhruba 85m tobogán s optickými a zvukovými efekty. Kromě novinek v plavecké hale jsou naplánovány také příjemné úpravy ve vestibulu. Už nyní se například řeší nabídka v bufetu, kde se po plavání bude možné posilnit kvalitní svačinou nebo se chvíli relaxovat u šálku dobré kávy. Pohodlnější bude plavání pro rodiče s malými dětmi. Za hlavními dveřmi na fotobuňku budou moci kočárek odstavit do kočárkárny a dítě z něj vysadit až uvnitř v teple.