Pardubický kraj – Na Městském úřadě v Sezemicích se sešli radní Pardubického kraje se zástupci místních akčních skupin Pardubického kraje (MAS) a dalšími krajskými organizacemi. Na setkání zhodnotili dosavadní spolupráci a pobavili se o spolupráci budoucí.
„Oceňuji práci, kterou místní akční skupiny na území Pardubického kraje odvádějí i šíři spolupráce MAS s obcemi i krajem a věřím, že tomu tak bude i v budoucnu. V takové šíři záběru je ale úskalí v prolínání činnosti MAS ve vícero oblastech v působnosti kraje, od rozvoje venkova, přes podporu sociálních služeb a školství, až po agendu národních a evropských dotací. To vede k vyšší náročnosti na vzájemnou komunikaci a potřebnou koordinaci v oblasti koncepční práce i operativně v území. Průvodním jevem může být také jistý překryv aktivit kraje a MAS se související nejednoznačností ve financování některých činností MAS,“ uvedl radní Ladislav Valtr zodpovědný za regionální rozvoj a evropské fondy.
Radní Valtr na jednání představil klíčové problematiky přípravy programového období 2021+ a se zástupci MAS řešil otázky z oblasti využití prostředků Modernizačního fondu. Prezentovány byly také nové principy strategického plánování kraje založené na koncentraci podpory do specifických částí území: „Je pro nás důležité, abychom naši podporu společně cílili především do problémovějších či jinak specifických oblastí a rozvíjeli tak především ta území v našem kraji, která to opravdu potřebují,“ dodal Valtr.
Radní Pavel Šotola, zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor, ocenil především úspěšnou spolupráci v oblasti sociálních služeb: „Při zahájení tohoto programového období jsme měli velký apel, aby s námi byly jednotlivé projekty dopředu konzultovány. Toto perfektně klaplo, v rámci MAS byla podpořena v komunikaci s námi řada služeb a to, co se díky této spolupráci narodilo, je udržitelné. Za to velký dík!“ Na setkání se věnoval také klíčovým činnostem a tématům Pardubického kraje v oblasti sociálního začleňování: „Aktuálně je dokončováno zpracování Střednědobého plánu sociálních služeb pro příští 3 roky, pro jehož tvorbu byly využity i výstupy MAS. Klíčová témata v oblasti sociálních služeb jsou nyní především v oblasti služeb pro seniory (pobytová zařízení i odlehčovací služby), vybrané služby pro ohrožené rodiny a děti, potřeba podpory pečujících osob, respitní péče, podpora paliativní a hospicové péče,“ dodal Šotola.
Program obnovy venkova představil na zasedání radní zodpovědný za venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil: „Místní akční skupiny mohou aktuálně do konce roku žádat o dotační podporu až 200 000 korun (70% dotace) na projekty rozvoje regionu MAS a projekty na propagaci a podporu prodeje regionálních výrobků,“ uvedl.
Celkem přinesly místní akční skupiny do území Pardubického kraje více než 980 milionů korun a zaměřují se především na finančně méně náročné akce. Kromě dotačních podpor působí MAS i v dalších oblastech – školství, neformálním vzdělávání či komunitním plánování.