Pardubický kraj - Zájem o bezplatnou kontrolu pigmentových znamének je rok od roku větší. Do osvětové akce se v letošním roce zapojila obě kožní oddělení Nemocnice Pardubického kraje. Nechat si prohlédnout pigmentové projevy mohli zájemci během dvoudenní akce v Paláci Pardubice a o týden později v Litomyšlské nemocnici.
Cílem Dnů melanomu je zvýšit povědomí o rakovině kůže a zvýšit počet včasných záchytů jednoho z nejagresivnějších nádorů kůže. „Největší riziko je v místech, kam dopadá nejvíc slunečního záření. Tedy na obličeji, v dekoltu, na ramenou a zádech,“ podotkla lékařka kožního oddělení Pardubické nemocnice Zdenka Kysilka s tím, že maligní melanom ale může vzniknout kdekoli na těle, dokonce i na sliznici. Včasný záchyt je přitom klíčový, melanom se totiž dá úspěšně léčit.
Dvoudenní akce v Paláci Pardubice
Letos zdravotníci z kožního oddělení Pardubické nemocnice vyšetřili při Dnech melanomu v prostorách Paláce Pardubice 966 lidí, to je o skoro 300 víc než loni. „U padesáti šesti případů jsme zaznamenali podezřelá znaménka, 17 lidí jsme pozvali na vyšetření digitálním dermatoskopem,“ řekla vrchní sestra kožního oddělení Pardubické nemocnice Petra Teplá.
Pokračování v Litomyšli
Do Litomyšlské nemocnice dorazilo na vyšetření 121 pacientů. Ve frontě před neurochirurgickou ambulancí byla většinou veřejnost. „Vyšetřili jsme dvě desítky zaměstnanců. Zbytek tvořili zájemci z řad veřejnosti. Celkem jsme u pěti pacientů zachytili bazaliom, u jedenácti rizikový pigmentový névus a u jednoho aktinickou keratózu,“ vyjmenovala Marta Lépešová, lékařka kožního oddělení Litomyšlské nemocnice.
Úsilí zdravotníků Nemocnice Pardubického kraje ocenila i náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková: „Velký zájem o prevenci mne těší a dává dobrý pocit, že se lidé o své zdraví starají a věnují sami sobě péči a pozornost. Děkuji vám za to. Zdraví je dar opravdu nejcennější.“
Jak vypadá účinná prevence?
Prevence proti rakovině kůže je snadná: vyhýbat se přímému slunci mezi desátou a patnáctou hodinou, nechodit do solárií, která zvyšují riziko melanomu, a mazat se opalovacím krémem s minimálně 30 SPF. „Správně bychom měli použít asi 2mg krému na cm2 kůže. Ke správnému množství si můžeme pomoci například prsty,“ radí lékařka Zdenka Kysilka. „Na obličej bychom měli nanést cca dva prsty opalovacího krému. S krkem je to už množství tří prstů a u celého těla to vychází přibližně jako jeden velký panák opalovacího krému. Toto bychom měli opakovat minimálně každé dvě hodiny, takže na dovolené by nám měl standardní opalovací krém vydržet cca tři dny.“
Důležité je i domácí samovyšetřování, a to buď proti zrcadlu nebo s pomocí partnera. „Doma se lze orientovat podle pravidla ABCDE – tedy sledovat změnu symetrie, ohraničení, barvy, velikosti či jakýkoliv jiný vývoj znaménka. Podezřelé je také jedno odlišující se znaménko od ostatních. Tomu říkáme příznak ošklivého káčátka,“ uzavřel primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík. (TZ NEMPK)