Lanškroun - V poslední době se čím dál více lidí snaží trávit svůj volný čas v přírodě. Lokalita lanškrounských rybníků obklopených lesy je pro to ideální. Vznikají zde stále nové možnosti, jak svůj čas trávit aktivně. Vyhlídková věž Hláska, vyznačené běžecké okruhy, sportovní hřiště pro velké i malé, bezbariérové trasy pro všechny. To je jen zlomek toho, co okolí rybníků svým návštěvníkům nabízí. Tomuto trendu se přizpůsobuje i lesní hospodářství.
Město vlastní a spravuje přes 314 ha lesa. Ten se rozkládá hned v několika lokalitách, z nichž nejvýznamnější jsou lokalita kolem lanškrounských rybníků a dále Rychtářský les mezi Sázavou a Strážnou. Mimo produkci dřeva jako suroviny k prodeji mají lesy další důležité funkce, které je třeba podporovat a kultivovat, například vodoochrannou, klimatickou, půdoochrannou, zdravotní, hygienickou nebo rekreační. Například právě v lokalitě lanškrounských rybníků upřednostňuje vedení města rekreační funkci před hospodářským výsledkem.
„To v praxi znamená, že v lese probíhá převážně těžba, která je nutná k udržení zdravého lesa. Město se neubírá cestou vysokých zisků, ale spíše zachování a podpory ostatních funkcí lesa,“ popisuje Milan Vaculík, referent odboru investic a majetku a dodává: „Například v letošním roce jsme v Kypuši vyřezali nebezpečné stromy, u kterých hrozil pád. Výsledkem je, že ani při vichřici či silných deštích nedošlo k žádnému nahodilému pádu stromu, což se v minulosti stávalo.“
Dalšími důležitými kroky k podpoře rekreační funkce je obnova mobiliáře a pěších stezek. K posezení a odpočinku byly instalovány nové lavičky. V průběhu října se počítalo s instalací nových vstupních bran či infosloupků ve třech lokalitách. Ty plní funkci informační, ale také bezpečnostní, kdy brání vjezdu nežádoucím uživatelům lesa. Nejrozměrnější z objektů je situován u Olšového rybníka. Kromě informačního panelu zde uživatelé najdou i stojany na kola či lavičky k odpočinku. Čtyři menší vstupní brány jsou pak umístěny v blízkosti silnice na Ostrov a v Oboře a čtyři infosloupky se nacházejí při vjezdu do Rychtářského lesa. Město získalo na realizaci projektu dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu na základě žádosti podávané prostřednictvím MAS Lanškrounsko. Celkové výdaje budou tedy 100 % hrazeny z dotace.
Město se také snaží o návrat stromů, které do lesů tohoto typu historicky patří. Nově vysazeny byly dvě kaštanové aleje, ale také lípy, hrušně či třešně. Tato rekreační oblast, hojně navštěvovaná nejen místními, ale i turisty, přispívá svým rozvojem i k podpoře cestovního ruchu.
Dřevoprodukční funkce lesů zůstává i nadále významná, ale nikoli dominující. V letošním roce bylo vysázeno 10,5 tisíc nových stromků. Na ochranu nových sazenic bylo postaveno 1,9 km nových oplocenek a zlikvidováno bylo 2,1 km těch starých, nepotřebných. Ožnuto od plevelných rostlin bylo 6,5 ha lesních ploch. Na 17 ha byl proveden výchovný zásah v porostech mladších 40 let, a to zejména v oblasti Rychtářského lesa. Tím se snižuje hustota porostu, upravuje se jeho druhová skladba i zdravotní a jakostní stav. Vytěženo bylo cca 2,5 tisíce m3 dřeva. Došlo také k prořezání stromů a nebezpečných větví na cestě u bývalého autosalónu nad Krátkým rybníkem.
Zdravé a prospívající lesy tak současně s územním systémem ekologické stability (ÚSES) přispívají k funkční ochraně před záplavami či půdní erozí. Město obklopené zelení, jakým se Lanškroun stává, odolává také mnohem lépe klimatickým změnám.