Česká Třebová - Voda byla od prvopočátku vnímána jako symbol toku energie a života. Až 70 % povrchu Země tvoří voda. Paradoxem je, že zatím co hladina moří se zvedá, voda v krajině nejen v okolí České Třebové chybí. Není žádným tajemstvím, že lidská činnost narušuje přirozenou přírodní rovnováhu. Je nejvyšší čas si uvědomit alarmující stav a přestat ignorovat signály, které k nám příroda vysílá, erodující pole, nepropustnost půdy, sucho, a další.
Problematikou povrchových vod se mimo jiné zabývá vodní zákon 254/2001 Sb., který ve stati Nakládání s vodami stanoví základní povinnost zabezpečit omezení odtoku povrchových vod vzniklých dopadem atmosférických srážek. Jeho snahou je omezit nepřirozené rychlé odtékání dešťových vod ze spadového území.
„V současné době končí až 65 % dešťových srážek spadlých na území města v městské kanalizaci a následně je odvedena jako voda splašková na čistírnu odpadních vod. Tato voda projde procesem čištění a poté je vypuštěna do řeky. Čištění = energie, práce, technologie = finance. Náklady na 1 m3 vyčištěné vody v roce 2022 činily 5,2 Kč. Samozřejmě zvýšením cen energií, chemikálií a dalších vstupů bude adekvátně stoupat i tato cena,“ uvádí Marek Novotný, jednatel Vodárenské společnosti Česká Třebová.
Dalším faktorem podle Marka Novotného je omezená kapacita městské ČOV, kdy prioritou je umožnit napojení nové bytové zástavby. Snížení nátoku balastních a povrchových vod nám do budoucna umožní připojit více nových splaškových přípojek.
„Proto je v zájmu nás všech udělat maximum pro to, aby se dešťová voda nedostávala do přírody přes čistírnu odpadních vod, ale přirozeně, především vsakem a odparem,“ dodává Marek Novotný.