Pardubický kraj - Jak čelit důsledkům výkyvů počasí, konkrétně sucha či nedostatku vody? Otázka, na kterou má odpovědět Plán pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody. Každý kraj má povinnost takový dokument pro své území vypracovat. Radní Pardubického kraje již vybrali dodavatele, jenž plán vyhotoví, a tím je Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka. Kraj zaplatí za tento strategický dokument, který má být hotový v průběhu příštího roku, 1,93 milionu korun.
„Stát z části přípravu dotuje. Podali jsme proto již žádost o podporu na Ministerstvo životního prostředí v hodnotě 650 tisíc korun, o stejnou částku pak budeme usilovat formou dotace i u Ministerstva zemědělství. Celkem by nám tyto finanční prostředky mohly tedy pokrýt náklady ve výši 1,3 milionu korun, kraj by tak na plán ze svého rozpočtu vynaložil něco málo přes 600 tisíc korun,“ vysvětlil radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Pardubický kraj ovšem k celé této problematice začal přistupovat koncepčně již před časem. Je totiž zřizovatelem Institutu environmentálních výzkumů a aplikací (IEVA), který se systematicky zabývá hospodařením s vodou v krajině. „Máme zmapován náš region a vytipována první území v rámci kraje, která nejenom pomoc potřebují, ale také kde je vůle taková opatření provést. Naším primárním cílem je vypracovat pro tyto lokality komplexní, dlouhodobou a ucelenou strategii, jak zlepšit hospodaření s vodou. A nejen to, cílem je pomáhat chystat konkrétní projektové dokumentace i samotné realizace projektů,“ poznamenal radní Krčil s tím, že v tomto směru je Pardubický kraj lídrem v rámci celé ČR.