Pardubický kraj - Na loňský rok plánované připomenutí deseti let na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva se kvůli covidu přesunulo až na letošek, takže se nakonec slavilo 11 let v UNESCO. Národní muzeum v přírodě a Muzeum v přírodě Vysočina při té příležitosti uspořádaly v Hlinsku slavnostní setkání pracovníků v oblasti tradiční lidové kultury se starosty dotčených obcí a neformálními organizátory a účastníky masopustních obchůzek. Za Pardubický kraj zde svou podporu vyjádřili náměstek hejtmana Roman Línek a radní Miroslav Krčil, který je zároveň starostou Hlinska.
Zápisu předcházela česká iniciativa vznik Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví, kterou se podařilo prosadit v roce 2003 v UNESCO, a která platí od roku 2006. U jejího zrodu stál bývalý český zástupce pro UNESCO Michal Beneš. Podepsalo ji 180 zemí a do současné doby tam je zapsáno necelých 600 statků. Od roku 2010 k nim patří i Vesnické masopustní obchůzky z Hlinecka, později přibyly Jízda Králů, České a slovenské loutkářství, Modrotisk a Vánoční ozdoby ze skleněných perliček. O zápis se ucházejí také sokolnictví, vorařství nebo ruční výroba skla.
„Je krásné, že se v našem kraji, konkrétně na Chrudimsku, můžeme pyšnit dvěma ukázkami těchto tradic. Obchůzky se konají v masopustním období jak v několika obcích kolem Hlinska, tak i pro širokou veřejnost na Veselém Kopci, a loutkářství u nás reprezentuje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a festival Loutkářská Chrudim. Kromě toho máme i dvě hmotné památky UNESCO, Zámek v Litomyšli a Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem,“ uvedl Roman Línek.
Muzeum v přírodě Vysočina před 11 lety v čele s tehdejší ředitelkou Ilonou Vojancovou připravilo veškerou dokumentaci pro přijetí do UNESCO a v dalším období obchůzky a masky mapuje, zaznamenává a propaguje. „V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku máme stálou expozici masopustních obchůzek, pořádáme výstavy, programy pro školy a v Hlinsku se ujalo Rozloučení s Masopustem, na které se dobrovolně a s chutí chystají celé školy i mateřské školky. Také na Masopust na Veselém kopci jezdilo před covidem kolem pěti tisíc návštěvníků,“ řekla Ilona Vojancová. Ta na výzkumu lidových tradic v posledních letech spolupracuje i se studenty místního gymnázia.
Současná ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová poděkovala především všem aktivním účastníkům obchůzek za výdrž a inspiraci pro mladou generaci. Díky tomu by se tyto zvyky mohly předávat i dál.