ČR - V pondělí 19. února zamíří do Prahy v rámci protestní akce zemědělců kolony traktorů a zemědělské techniky z několika míst republiky. Pokud se do hlavního města chystáte, očekávejte komplikace v dopravě, využijte proto raději vlaky.
Do hlavního města pojedou kolony z různých míst Středočeského kraje, a také z dalších krajů Česka, včetně Pardubického. Cílem kolon je budova ministerstva zemědělství v centru města. Příjezd techniky je dle informací organizátorů naplánovaný na 6.00 hodin, kdy technika zastaví v prostoru magistrály v obou směrech, čímž ji zcela uzavře. Zemědělci zde mají v plánu předat zástupci ministerstva své požadavky a zhruba v 15.00 hodin odjet. Akce by se dle organizátorů mohly zúčastnit stovky až tisíce strojů.
Doprava v Praze bude v pondělí váznout
V této souvislosti lze předpokládat výrazná zpoždění tramvají a autobusů MHD jak v místech protestů i jejich širšího okolí v centru, tak i u autobusových spojů na příjezdech do Prahy. V případě trvalé blokády některých komunikací může dojít i k dočasnému odklonu některých linek. Pražská integrovaná doprava doporučuje veřejnosti použít pro svůj přesun po Praze linky metra nebo železnice. Více k omzením PID můžete sledovat také zde. https://pid.cz/zmeny/
Čtvrteční protesty u hranic
Pondělí však nebude jediným dnem v příštím týdnu, kdy bude doprava na silnicích váznout. Čeští zemědělci se zapojí do mezinárodního protestu u hraničních přechodů dne 22. února, k čemuž je vyzvala Agrární komora České republiky. Hlavním důvodem je upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie, které mají společné všichni farmáři ze střední a východní Evropy.
„Protesty sílí po celé Evropě a připojují se k nim i zemědělci v Česku. Jejich cílem není jakkoliv znepříjemnit život lidem, ale především upozornit české i evropské politiky na problémy farmářů. Ti se potýkají s nízkými výkupními cenami komodit a zároveň vysokými náklady, které ještě rostou kvůli řadě populistických politických rozhodnutí. Zemědělci jsou z této bezvýchodné situace zoufalí a neví, co mají čekat v blízké budoucnosti, natož v té vzdálené. Potřebují stabilitu podnikatelského prostředí, protože v zemědělství je třeba činnosti dlouhodobě plánovat. Nemohou fungovat jako v nějaké továrně a přerušit výrobu ze dne na den. Proto jsme vyzvali všechny zemědělce nejen v Česku, ale i v celé Evropě, aby se sjednotili a řešili své problémy společně bez ohledu na velikost či výrobní zaměření. Jsem rád, že výzvu vyslyšeli a vyjedou 22. února v protestních kolonách zemědělské techniky k hranicím,“ říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal. Zároveň nevyloučil, že protestní akce zemědělců přerostou na některých místech v dočasné blokády hranic.
Protestní akce budou podle AKČR vypadat tak, že farmáři vyjedou s traktory a další zemědělskou technikou k hraničním přechodům, kde se potkají s kolegy z ostatních zemí. Začnou v 10.00 hodin a budou trvat necelé dvě hodiny. Protesty se mohou uskutečnit také v centrech měst, ale i například cyklickou jízdou na kruhových objezdech, významnějších komunikacích či jiných důležitých lokalitách v rámci oblasti, kde není státní hranice.
Do této akce se chystají zapojit všichni zemědělci bez ohledu na to, zda jsou sdruženi v nějaké organizaci.
Akce vyústí v Hodoníně na česko-slovenské hranici, kde se potkají představitelé Agrární komory České republiky, Slovenské poľnohospodárske a potravinárske komory a patrně i delegace Maďarské zemědělské komory. Právě sem budou přizváni také český ministr zemědělství Marek Výborný a slovenský ministr zemědělství a rozvoje venkova Richard Takáč.