Pardub ický kraj - Keltský skanzen nedaleko Nasavrk na Chrudimsku v pátek otevřel novou keltskou svatyni. Tato stavba, která představuje volnou rekonstrukci svatyně z oppida Manching v Bavorsku, je dosud nejkomplexnějším a nejnáročnějším objektem celého areálu. Nově vybudovaný prostor bude sloužit také pro pořádání svatebních obřadů a obohatí vzdělávací program.
„Náklady na výstavbu nové svatyně spolu s palisádou dosáhly částky 3,4 milionu korun, přičemž Pardubický kraj přispěl dotací ve výši dvou milionů korun. Oppidum v Nasavrkách je krásným příkladem, jak spojit vzdělávací centrum a turistický cíl do sebe. Pardubický kraj se snaží dlouhodobě podporovat projekty podobného charakteru. Pevně věřím, že výstavba nové svatyně podpoří kulturní a turistický význam tohoto regionu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, vedle kterého se otevření svatyně zúčastnili také náměstek pro oblast kultury Roman Línek a radní Josef Kozel, Miroslav Krčil a Ladislav Valtr.
„O existenci svatyně jsme uvažovali od začátku vybudování oppida. Do teď jsme se v areálu zaměřovali na stavby obytné a také stavby, které prezentují řemesla, nyní se již můžeme pochlubit také stavbou sakrálního významu. Snažili jsme se, aby stavba byla na první pohled jiná, proto je svatyně velmi bohatě vyzdobená a výrazná. Chtěli jsme, aby působila na člověka jiným smyslem,“ řekl Ondřej Vojtíšek, předseda spolku Boii, který areál zpravuje.
Svatyně je konstruována na dřevěných sloupech a obklopena palisádovým oplocením. Zatímco půdorys a okolí stavby vycházejí z původní podoby svatyně v Manchingu, design brány, vnitřních prostor, zdobení a střechy byl navržen přímo týmem skanzenu. Největší výzvou při stavbě bylo vytvoření samonosné konstrukce, která nese váhu centrální věže. Předchozí významnou novinkou v areálu bylo v roce 2021 dokončení obydlí náčelníka, celodřevěné stavby s rákosovou střechou.