Ústí nad Orlicí - Sociálně slabým občanům v Ústí nad Orlicí slouží již více než rok výdejna potravinové pomoci, kterou provozuje Oblastní spolek Českého červeného kříže v Ústí nad Orlicí.
Pomáhá zejména samoživitelkám, seniorům, ale i osobám bez domova a dalším lidem v nouzi, kteří ji potřebují. Za loňský rok proběhlo bezmála 700 výdejů potravin, v součtu tato služba pomohla téměř třem tisícům lidí.
O tom, kdo má nárok čerpat potravinovou pomoc, rozhodují sociální pracovníci obcí a neziskových organizací. Potravinové banky, potažmo výdejny potravinové pomoci, neurčují potřebnost lidí, ale starají se o efektivní distribuci pomoci. Výdejna potravinové pomoci ČČK v Ústí nad Orlicí má pravidelnou provozní dobu dvakrát v týdnu, v mimořádných situacích je však možné se přizpůsobit individuálním potřebám jednotlivců či rodin. Výdejna potravinové pomoci je provozována za podpory města Ústí nad Orlicí a Pardubického kraje.
Výdejna funguje více než jeden rok. V prvním roce 2023 byla ve zkušebním provozu, na „ostrý“ zde přešli v minulém roce. Nyní je zde otevřeno dvakrát v týdnu, vždy ve středu a v pátek, od 14 do 16 hodin. Tyto dny jsou určené i z důvodu, že v pondělí funguje ošacovací středisko a provozní doby výdejních míst se nemohou křížit, protože je využívá v podstatě stejná skupina lidí.
Příjemcem se může stát každý člověk, který má nárok čerpat potravinovou pomoc. Doporučení udělují organizace k tomu určené, které přichází s lidmi v nouzi do kontaktu, znají jejich sociální situaci, ať už jde třeba o odbory sociální péče a organizace provozující sociální služby. Může jít o jednorázovou pomoc, ale i dlouhodobou.
Závoz z potravinové banky probíhá jednou týdně a do výdejny přichází i čerstvé potraviny, někdy ve větší míře než ty trvanlivé. Pokud jsou na hranici trvanlivosti, nebo už těsně za hranou, o to rychlejší pak musí být jejich distribuce.
Mezi časté položky patří trvanlivé potraviny jako těstoviny, konzervy, polévky, mouka, cukr a další základní suroviny. Kromě toho rozdáváme i pečivo, čerstvé ovoce, mléčné výrobky, uzeniny nebo zeleninu, zajišťujeme také základní hygienické potřeby. Někdy jde o specifické výrobky, jako třeba olivový olej nebo kojeneckou výživu, o Vánocích to byly čokoládové kolekce. Je to skutečně velmi široká škála.
O tuto potravinovou pomoc je mezi lidmi velký zájem. Někteří lidé jsou na pomoc odkázaní, pokud zaplatí nájem či energie, už jim na potraviny nezbývají peníze a musí si o pomoc zažádat. Podle statistik měla v roce 2024 výdejna potravinové pomoci bezmála 700 výdejů a podpořila téměř tři tisíce lidí v tíživé situaci.
Zboží zde přijímají i od soukromých dárců
Zboží je zde přijímáno jak z potravinové banky, tak také od soukromých dárců. Příjem potravin od soukromých dárců však není standardní záležitost, ale po specifické domluvě je to možné. Může se stát, že lidé neodhadli své zásoby a nakoupili domů víc, než by bylo potřeba. Pokud by potraviny měli vyhodit, protože vézt jej někam dál do potravinové banky nemá smysl, je možné je přinést na Červený kříž v Ústí nad Orlicí.
Jak zde probíhá běžný provoz? Každý týden se dovezou potraviny, které musí zaměstnanci, případně dobrovolníci projít a přetřídit. Musí zkontrolovat datum spotřeby, něco může počkat, něco ne. Něco se musí dát do ledniček nebo do chladna. I pečivo se musí přebrat podle druhu trvanlivosti. Všechno přerozdělit, v následujících dnech se pak musí potraviny vydat. Někdy je potřeba kontaktovat přímo lidi v nouzi nebo instituce, o kterých tu vědí, že potraviny upotřebí. Stěžejní je potravinami neplýtvat, snažit se je spotřebovat.
Pokud lidé potřebují pomoc od této výdejny potravin, musí to nejdříve řešit s příslušnými institucemi. Ale samozřejmě může nastat mimořádná situace, která si žádá výjimku.
Chystá se rozšíření výdejny
Výdejna se nyní nachází v mobilní buňce na zahradě Červeného kříže, počítá se však v budoucnu s jejím rozšířením.
„Plánů je spousta, ještě není dokončena rekonstrukce budovy oblastního spolku, pokračuje po částech. Může se zdát, že to s výdejnou potravinové pomoci nesouvisí, ale souvisí a hodně. Výdejna se nachází v mobilní buňce na zahradě Červeného kříže a je velmi omezená prostorem. Naším cílem v roce 2025 je proto rozšířit v naší budově skladovací prostory tak, aby mohly začít sloužit pro skladování i potravinové pomoci,“ uvedl Martin Hodoval, ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže v Ústí nad Orlicí.