Pardubice – Lidé z Pardubic, kteří pečují o člena své rodiny, jistě ocení novou úpravu webové stránky, na které se dozvědí kompletní informace o domácí péči.
Pardubická radnice upravila webovou stránku zaměřenou na podporu osob pečujících o své blízké v domácím prostředí. Web nově přináší komplexní a přehledně zpracované informace o všech aspektech potřebné péče, od bydlení a dopravy po možnosti sociální a zdravotní pomoci. Hlavním cílem projektu je usnadnit hledání informací a jejich rychlou dostupnost.
„Na stránkách města jsou informace mnohdy spíše úředně strukturované. Nový přístup však klade důraz na uživatelskou přívětivost a rychlou dostupnost pomoci. Obyvatele města a jejich rodinné příslušníky, kteří k nám na stránky chodí, nezajímá, jak široké je penzum práce kolegů z odboru sociálních věcí, ale kdo jim co nejrychleji a nejefektivněji pomůže. Věříme, že se lidé naučí na naši stránku chodit, aby si ušetřili čas i starosti,“ uvedl primátor města Pardubic Jan Nadrchal.
Webová stránka je logicky strukturovaná do tematických bloků a je doplněna intuitivním systémem vyhledávání. Uživatelé mohou snadno najít odpovědi pomocí jasně formulovaných štítků, jako jsou deprese, bydlení, duchovní služby, doprava, dávky, invalidita a další. „Je přirozené, a máme s našimi sociálními pracovníky zkušenost, že se lidé nezajímají o možnosti řešení náročných životních situací, dokud nenastanou přímo u nich doma v jejich rodině. Právě proto jsme zvolili také cestu návodných otázek, které jim pomohou zorientovat se a najít požadovanou a adresnou pomoc. Jsou to jednoduše zformulované životní situace, například: Kdo mamince pomůže nakoupit? Hrozí mi ztráta bydlení a jsem v seniorském věku, kdo mi pomůže? Co všechno musím zařídit po úmrtí blízké osoby? Velikým benefitem je, že vedle konkrétních odpovědí na životní situaci vedle nich mají na jednom místě i kompletní přehled poskytovatelů služeb a sociálních pracovníků odboru sociálních věcí magistrátu, kteří u nás ve městě Pardubice pomohou, včetně telefonních čísel a webových adres pro přímý kontakt. Výsledkem tedy je ucelená a kompletní odpověď bez zoufalého hledání na různých webech,“ vysvětlil první náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku a zdravotnictví města Jakub Rychtecký.
Největší podíl práce na webu odvedli zaměstnanci radnice z odboru sociálních věcí a informačních technologií. Pilotní projekt se zaměřuje na oblast domácí péče, ale v následujících týdnech bude rozšířen na celý odbor sociálních věcí. Statistiky ukazují, že právě na tento odbor se obrací nejvíce lidí s dotazy na možnosti pomoci, ať už lidé s handicapem, senioři nebo jejich děti, tedy tzv. sendvičová generace, která velmi často hledá možnosti, jak pečovat o své rodiče v domácím prostředí.
„Nejnáročnější bylo podívat se na web očima uživatele. To, co je odborníkům zcela jasné, může být pro běžného člověka nesrozumitelné. Proto jsme se zaměřili na zjednodušení informací, jejich přehledné uspořádání a jednoduchý jazyk. Zbavili jsme se v textech čísel zákonů a paragrafů. Dosud jsme také měli na webu kompletní seznam poskytovatelů sociálních služeb bez dílčího řazení, kde musel občan adresu otevřít, rozkliknout, pročíst typ nabízených služeb, aby věděl, zda našel správnou službu, a nyní jsou jednotliví poskytovatelé přímo přiřazeni k příslušnému štítku. Věřím, že návštěvníci webu ocení přehlednost a snadnou dostupnost potřebných informací a úsporu času,“ uvedla zpracovatelka upraveného obsahu webu Jana Procházková z odboru sociálních věcí.
Webový odkaz pro vyhledávání pomoci pro péči doma naleznete zde.