Pardubice - Východočeská galerie v Pardubicích zažívá poslední rok mnoho změn. Od prvního ledna roku 2023 nese název Gočárova galerie a v únoru představila nový vizuální styl, který ji doprovodí do nového sídla v areálu Automatických mlýnů. Do toho slaví sedmdesátiny. V Domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí zahájila výstavu k výročí s názvem Co přetrvá / příběh galerie / 1953–2023 a představila umělecká díla zakoupená v posledních třech letech.
Galerie v průběhu uplynulých 70 let střídala zřizovatele, posledních více než dvacet let je příspěvkovou organizací Pardubického kraje. Prožila mnoho zlomových období, ovlivněných politickou situací země. To vše je zaznamenáno i na vzpomínkové expozici.
„Je dobré si připomenout, jaká byla 50. léta, jaké obrazy a sochy bylo potřeba nakupovat, co se naopak dobrého podařilo koupit v 60. letech a jak další marasmus nastoupil v 70. letech. Do uměleckého směřování už naštěstí nyní politici nemluví. Za Pardubický kraj se snažíme vytvářet podmínky pro práci galeristů, pro nákup uměleckých děl i pro možnosti prezentace v pěkných prostorách, které se už v červnu začnou otevírat na druhém břehu řeky Chrudimky,“ uvádí náměstek hejtmana Roman Línek.
Důležitým posláním výstavy je reflektovat odbornou práci předchůdců, kteří sbírku českého výtvarného umění 20. století budovali. Mimo klasické expozice se návštěvníci mohou těšit na prostor s audiovizuální vzpomínkou na jednotlivá období galerie. Důležitou součástí výstavy jsou programy tvořivé workshopy, komentované prohlídky a přednášky. Jednotlivá období jsou představena prostřednictvím úvodních textů, dobových dokumentů a výběrem důležitých děl, která galerie získala do svých sbírek. V rámci instalace jsou tu zpřístupněny některé zajímavé dokumenty, fotografie, filmy, audionahrávky nebo vybrané recenze výstav z dobového tisku. Vzdělávací oddělení Gočárovy galerie připravilo k výstavě bohatý doprovodný program zaměřený na zprostředkování stěžejních témat expozice a edukační zónu pro nejmenší návštěvníky galerie.
Novinky z depozitářů
Gočárova galerie je sbírkotvornou institucí, jejíž hlavní úkol spočívá v budování sbírkového fondu výtvarného umění a v péči o něj. Svou akviziční činnost pravidelně prezentuje ve svých stálých a dlouhodobých expozicích, krátkodobých výstavách, nebo v podobě zápůjček dalším galeriím a institucím. „Za poslední tři uplynulá léta získala galerie do svých sbírek díky zřizovateli, jímž je Pardubický kraj, příspěvkům Ministerstva kultury ČR a darům celkem 295 uměleckých děl za více než šest a půl milionů korun,“ připomíná jedna z kurátorek výstavy Eliška Burdová. Některá díla z akvizic 2020–2022 již zaujala čestná místa ve výstavních projektech galerie v nedávné době, řadu prací měli návštěvníci možnost poznat ještě před samotným nákupem v autorských či tematických výstavách. Mnoho děl však stále netrpělivě čeká za zavřenými dveřmi depozitářů na svou prezentaci a zhodnocení akviziční činnosti.
V předním taktu Domu U Jonáše jsou vystaveny díla autorů druhé poloviny 20. století stojící mimo oficiální kulturu, Podívat se můžete třeba na fotografie Jana Ságla zachycující jednu z akcí v krajině Zorky Ságlové s názvem Pocta Fafejtovi, tvorbu některých členů Volného uskupení 12/15 Pozdě, ale přece, kterou galerie ve sbírkovém fondu systematicky doplňuje, či členy skupiny Zaostalí. Nechybí ani autoři současné umělecké scény jako například Ivana Lomová, Milena Dopitová nebo Zdeněk Beran či umělci úzce spjati s regionem jako jsou Jan Měřička, Zbyšek Sion, Miroslava Zichová
a Bohumír Komínek a další.
Výstavu Co přetrvá / příběh galerie /1953–2023 můžete v Gočárově galerii zhlédnout až do 15. října, vždy od úterý do neděle v době od 10 do 18 hodin.