Pardubický kraj - Podle posledních průzkumů si stále větší počet lidí přeje dožít svůj život doma, v kruhu rodiny. To je možné, pokud se o ně postarají jejich blízcí za pomoci mobilních hospicových týmů, které se specializují na péči o těžce nemocné a umírající. Osvětovou akci spojenou s nazutím papučí v ulicích krajského města a v Atrium Paláci Pardubice připravila letos poprvé obecně prospěšná společnosti Energeia, která je poskytovatelem dětské paliativní péče. Zaštítila ji náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
Díky této netradiční formě se veřejnost dozví podrobnosti o domácí hospicové péči. „Rodiny mají možnost využívat péči zdravotníků, sociálních pracovníků, psychologů, kaplanů a dostanou i plnohodnotnou podporu v pomůckách i zdravotnických přístrojích,“ uvedl Petr Kuneš z pořádající společnosti Energeia.
„Vnímám, že je velmi těžké vysvětlit veřejnosti téma, o kterém se nahlas příliš nemluví, a přitom je běžnou součástí našich životů. Pořadatelé osvětové akce citlivě přibližují, že je možné být podporován v situaci, kdy se chci o svého blízkého v jeho posledních měsících a dnech postarat v domácím prostředí,“ konstatovala náměstkyně Michaela Matoušková a pokračovala: „Když jsem se dnes obouvala do velkých papučí, vybrala jsem si ty, které měly na sobě vyšité srdce. A hlavou mi šla myšlenka, že právě srdce ukončuje náš život, když přestane bít. A zároveň se přeneseně říká, že člověk srdcem cítí, kde je mu nejlépe, a přeje si, aby i ve chvílích, kdy tlukot srdce uhasíná, byl mezi těmi, které má rád a odešel v klidu a smířený.“
Hospicová a paliativní péče se netýká jen dospělých, ale i dětí, které, bohužel, nedostaly dar dožít se dospělosti.
„Paliativní medicína, která byla donedávna popelkou mezi medicínskými obory, bude součástí nové koncepce zdravotnictví v Pardubickém kraji. Téma otevírám nejen z důvodu potřebnosti v území, ale také proto, že by paliativní péče měla být běžnou součástí našich životů,“ dodala Matoušková.