Lanškroun - Na první pohled nenápadné místo za Domovem mládeže SOŠ a SOU na ulici Krátké je dalším z klíčových míst, kde dojde k zabezpečení takzvaného vtokového objektu, tedy místa, kde voda vstupuje do zatrubněného koryta. Jde už o třetí podobné opatření, které město od roku 2022 realizuje.
„V letošním roce dojde k další úpravě nátokového objektu do zatrubněného potoka pod Teslovem na ulici Krátká, a tím navážeme na podobné úpravy z předcházejících let. Cílem je zmírnit dopady bleskových povodní a splachů z polí, které občany žijící v této lokalitě trápily. Máme připraveny také velké protipovodňové a protierozní projekty v podobě poldru s výsadbou stromů a keřů v oblasti mezi silnicí na Rudoltice a silnicí na Lukovou. Věřím, že soubor těchto opatření zabrání dalším povodním na Teslově,“ říká starosta města Radim Vetchý.
Opatření zahrnují trojité zabezpečení vtoku. Nejprve budou instalovány hrubé česle – silné svislé tyče, které zastaví větší nečistoty, jako jsou větve. Pak přijde na řadu tzv. horská vpusť – zahloubený prostor, kde se zachytí štěrk a jiné drobnější materiály. A nakonec vše zakončí jemnější mříže přímo u samotného vtoku, které si poradí třeba s listím. Vše dohromady má zamezit tomu, aby se voda s nečistotami nedostala tam, kam nemá. Stavební úpravy přijdou městský rozpočet na zhruba půl milionu korun. Nutnou součástí zabezpečení je i následná pravidelná údržba a čištění.
Práce za školou jsou součástí širší strategie, jak město čelí klimatickým výkyvům a zvyšujícím se extrémům počasí. Podobná opatření již proběhla například na ulici Krátké nebo naproti čerpací stanici Agrochem. Kromě stavebních úprav se Lanškroun v dlouhodobém horizontu zaměřuje také na ekologické změny krajiny – rozšiřování biokoridorů či vytváření nových biocenter by mělo rovněž pomoci zadržet vodu tam, kde je jí nejvíc potřeba.