Pardubice - Město Pardubice chystá stavbu Dukla arény. V rukou má již stavební povolení. Aréna bude postavena v areálu Dukla sportovní.
Jedná se o zásadní milník v přípravě jedné z klíčových investic do sportovní infrastruktury v majetku města. Zastupitelé dali navíc zelenou dalšímu postupu, aby se mohlo začít stavět co nejdříve.
„Multifunkční hala, která bude domácím stánkem pardubického basketbalu, má podle pravomocně vydaného stavebního povolení kapacitu 4100 diváků pro basketbal a 3600 diváků pro další míčové sporty, s parkovacím domem pod halou s kapacitou téměř dvě stě míst. Těší mě, že nás zastupitelé na posledním jednání podpořili v naší cestě, kdy směřujeme k propojení výstavby multifunkční haly s dalšími navazujícími objekty do jedné etapy – především s tzv. Dvoranou, která je srdcem celého areálu a propojí provozně multifunkční halu s právě rekonstruovanou basketbalovou halou pro mládežnickou akademii. Ve dvoraně, tak po dohodě se zástupci atletiky, zároveň vybudujeme další sportovní zázemí včetně atletického tunelu určeného jak pro běžecké, tak vrhačské disciplíny. Tunel doplní i navazující vrhačská louka. Jedná se tak o smysluplný funkční celek,“ shrnuje další kroky 1. náměstek primátora, zodpovědný za rozpočet a sport města Jakub Rychtecký, který vizi finalizace příprav prezentoval spolu se zástupci sportovních svazů, a za účasti Národní sportovní agentury na semináři pro zastupitele ještě před zastupitelstvem.
Předpokládané celkové investiční náklady na multifunkční halu včetně atletického tunelu se aktuálně odhadují na více než 1,2 miliardy korun včetně DPH. „Těší mě, že se nám daří přípravu multifunkční haly posouvat do další fáze. Z mého pohledu je to jedna z největších investic v novodobé historii Pardubic. Je potřeba si uvědomit a zdůraznit, že multifunkční hala s dvoranou není jen investicí do sportu jako takového, ale ovlivní kvalitu života nás všech. A upřímně? Moc se mi líbí, že nejde o jednoúčelový projekt. Vznikne totiž prostor, který bude sloužit nejen basketbalu nebo florbalu, ale také kultuře, společenským akcím anebo třeba i vzdělávání. V zastupitelstvu jsme učinili klíčová rozhodnutí, která umožní být připraveni na zahájení tendru na dodavatele formou design and build ze stavebního povolení už v roce 2027,“ říká primátor města Pardubic Jan Nadrchal. Dodává, že město má stavební povolení i na rekonstrukce okolních ulic, konkrétně Staňkovy, Demokratické mládeže a Československé armády. Přibudou nová parkovací místa, opravené chodníky a zatravněné ochozy v okolí části atletického stadionu.
„V červnové změně rozpočtu jsme schválili 9,86 milionu korun, které pokryjí náklady na změnu stavebního povolení před dokončením pro precizaci provozních návazností multifunkční haly a dvorany do jedné etapy a také na tvorbu design manuálu pro výběrové řízení na dodavatele, abychom byli v roce 2027 připraveni podat žádost o dotaci z programu Nadregionální sportovní infrastruktura Národní sportovní agentury. Naším cílem je získat až 300 milionů korun na spolufinancování této investice do klíčového sportovního areálu v majetku města. Zlepšíme tím podmínky a zázemí pro tisíce sportovců a desítky klubů pracujících s mládeží v regionu, hala je připravena pořádat mezinárodní akce v míčových sportech, a současně nabídne prostor pro kulturu, vzdělávání i zábavu. Pokud chceme, aby se Pardubice staly skutečným sportovním srdcem regionu, musíme jednat včas,“ upozornil 1. náměstek primátora zodpovědný za rozpočet a sport Jakub Rychtecký s tím, že výhodou Dukly sportovní je časový náskok v míře projektové připravenosti oproti jiným projektů v republice. Ve vedení města Pardubic i mezi zastupiteli panuje shoda, že jakékoliv další odkládání celý projekt jen prodraží – ceny stavebních prací i materiálů dlouhodobě rostou a každá prodleva bude projekt prodražovat.
Do multifunkční haly na basketbal, florbal, karate, taneční soutěž nebo ples
Podle návrhu bude hala mít suterén s garážemi a technickými místnostmi. V přízemí se počítá s hlavní hrací plochou, vstupním foyerem, šatnami a dalšími provozními místnostmi. První patro nabídne tribuny a občerstvení, ve druhém patře bude zázemí hygienického a technického charakteru. Třetí patro bude určeno pro skyboxy a catering, čtvrté technické patro doplní střešní terasa. „Její variabilní uspořádání ale umožní pořádat nejen sportovní zápasy, tréninky nebo mládežnické turnaje, ale také koncerty pro až 3400 osob, konference a zasedání pro více než 3000 účastníků nebo plesy a kulturní akce. V případě tanečních událostí bude komfortní kapacita činit až 2500 osob. Hala tak bude sloužit jako zázemí nejen pro nejpočetnější sálové sporty ve městě – basketbal, florbal, házenou či futsalový fotbal – ale bude otevřená také dalším odvětvím, jako jsou judo, karate, MMA nebo taneční a gymnastické disciplíny. Multifunkčnost prostoru je základem celého řešení,“ popsal projektový manažer Dukly sportovní a předseda představenstva manažer BK Pardubice Pavel Stara.
Duklu sportovní přijeli do Pardubic podpořit i zástupci sportovních svazů
Projekt podporují také významní představitelé českého sportu. Michael Šob, generální sekretář České basketbalové federace oceňuje záměr vybudovat halu s republikovým přesahem: „Český basketbal loni oslavil 100 let, ale přesto má v ČR pouze jedinou míčovou halu v Opavě, která kapacitně splňuje podmínky FIBA pro pořádání mužských mezinárodních utkání. Záměr postavit multifunkční halu pro míčové sporty v Pardubicích je pro rozvoj našeho sportu zásadní. Nemám na mysli pouze reprezentaci, ale i klubovou scénu. Jako sport jsme porovnáváni s fotbalem a hokejem, ale tyto sporty mají odpovídající zázemí a stadiony, kde adekvátně mohou oslovit finanční partnery a fanoušky. Toho basket ve školních tělocvičnách nikdy nedocílí.“ Připravenost projektu Dukly sportovní ocenil i Daniel Novák, prezident Českého florbalu: „Český florbal vítá pardubickou snahu o realizaci multifunkční arény nejen z pohledu podpory superligového pardubického celku, ale především jako další významnou možnost pro organizaci mezinárodních florbalových utkání s dobrou dopravní obslužností z celé České republiky. Takovéto arény se bohužel, až na úplné výjimky, na území naší republiky nevyskytují a Pardubicím přejeme, aby využily svůj náskok a podařilo se jim realizovat projekt co možná nejdříve.“
Současně s touto přípravou pokračuje i probíhající rekonstrukce basketbalové haly v areálu Dukla. Na místě se nyní dokončují bourací práce, probíhá příprava spodní stavby a výměna nevyhovujících základových konstrukcí a technických sítí. Vše směřuje k plánovanému znovuotevření haly v září 2026.
Radnice zahájila přípravy tohoto projektu přípravou architektonické soutěže již v roce 2014. Součástí celého procesu je také Memorandum o spolupráci o budoucím využití areálu, které město Pardubice uzavřelo s klíčovými partnery z oblasti sportu i státní správy. Signatáři memoranda jsou Statutární město Pardubice, Česká unie sportu, Národní sportovní agentura, Česká basketbalová federace, Český florbal, Český atletický svaz a další. Tento dokument potvrzuje společnou vůli podporovat vznik multifunkční sportovní haly jako nadregionálního centra pro halové sporty a zároveň jako prostoru, který bude otevřený široké veřejnosti i mládeži.