ČR - Luštěniny jsou dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny a vitamínů, jsou relativně levné a jejich dopad na klima je ve srovnání s masem nižší. Mnozí však stále nevědí, jak s nimi zacházet. Nabízíme vám základní poznatky a rady dánské organizace Fobrugerrådet Tænk.
Fazole, běžnou čočku a cizrnu zná snad každý, ale mezi luštěniny patří rovněž červená čočka, černé fazole nebo fazole mungo. Luštěniny jsou dobrou alternativou k masu a chutnají dobře v polévkách, dušených pokrmech i salátech. Jsou to zralá semena plodů, z nich většina patří do čeledi bobovitých. Liší se barvou, velikostí i chutí. V obchodech je lze koupit konzervované, mražené i sušené, nabízejí se rovněž v bio kvalitě nebo v podobě mouky. Luštěniny mají vysoký obsah bílkovin, mohou proto částečně nebo zcela nahradit maso v jídelníčku.
Dánský úřad pro potraviny a léčiva oficiálně doporučuje omezit konzumaci masa a nahradit jej luštěninami a rybami. Luštěniny dodávají organismu také vlákninu, vitaminy a minerály. Lze je pěstovat téměř kdekoliv a mají nízkou klimatickou stopu. Luštěniny všeho druhu můžete upravit na mnoho způsobů. Dobře absorbují chuť koření. Inspiraci lze hledat nejen v domácí kuchyni, ale také v receptech z Indie, Blízkého východu, severní Afriky nebo Latinské Ameriky.
Sušené fazole je třeba před vařením vždy namočit, někdy i přes noc (výjimkou jsou fazole mungo). Uložení po dobu namáčení do lednice brání vývoji nežádoucích bakterií, kterým se daří při pokojové teplotě. Vodu je před vařením nutné vyměnit. Fazole obsahují přírodní toxiny lektiny, které mohou vyvolat zvracení nebo průjem, ale ničí se varem. Proto musí být fazole uvařeny úplně doměkka. Uvaříte-li jich více, můžete část zmrazit.
Čočku není nutné máčet, ale nezapomeňte ji před přípravou důkladně propláchnout. I ona obsahuje lektiny, ovšem ve velmi malém množství. Červená čočka se snadno rozvaří, proto ji lze použít k zahuštění polévky nebo guláše. Čočka Beluga nebo zelená čočka jsou tužší, jsou tak vhodné také do salátů. (Zdroj dTest)