Pardubice – Jarní období láká k procházkám. V Pardubicích a v okolí tohoto krajského města je dost možností, kam stojí za to vyrazit. Přinášíme vám proto několik tipů na výlety či procházky, při kterých můžete poznat krásné objekty a půvabná místa metropole Pardubického kraje.
Rádi byste se prošli jenom tak po městě? Zkuste Stezku Viléma z Pernštejna, která vás zavede na vyhlídkovou věž Zelená brána, na Perštýnské náměstí, Příhrádek, na zámek, do Východočeského muzea, Tyršových sadů, do Kostela sv. Bartoloměje k Automatickým mlýnům, na Komenského náměstí a tam třeba do kostela Zvěstování Panny Marie, či do Domu u Jonáše.
V aplikaci Skryté příběhy najdete hned dva pardubické výlety: Pád prvního aviatika, tato trasa vám odkryje různé aspekty života Jana Kašpara. Další trasou je Bláznivý baron. Baron Artur Kraus zanechal v Pardubicích mnoho stop, kterými Vás provede tato trasa. Aplikace Vás provází vytvořeným příběhem. Na konkrétních stanovištích plníte úkoly a postupujete dál. Aplikace funguje celorepublikově, takže ji využijete i jinde, než v Pardubicích.
Oázy klidu
V Pardubicích můžete najít mnoho oáz klidu. Zkuste se projít třeba Tyršovými sady, potom kolem zámku zámeckou lipovou alejí a od zdymadla pak podél slepého ramene Labe. Jarní období je na procházku touto lokalitou super, nenajdete tam totiž komáry. Pozor však na blátivé cesty po dešti.
Trnová a lesopark
Pro obyvatele Trnové a Polabin velmi známé místo, pro ostatní už třeba tolik ne. Řeč je o Lesoparku Jiřího Potůčka. Na tomto pietním místě můžete zavzpomínat na členy odbojové výsadkové skupiny Silver A a jejich činy. O kousíček dál najdete krátkou včelí naučnou stezku.
Nemošická stráň
Přírodní památka nacházající se mezi Pardubicemi, Nemošicemi a Drozdicemi. Její návštěvu doporučujeme hlavně v době květu medvědího česneku. Projít se můžete od stráně až k nedaleké "Podkově".
Procházky podél řek
Procházky kolem Labe i Chrudimky lze také doporučit v každém ročním období. Procházky podél Labe po proudu umožní Labe na několika místech přejít. Od centra potkáte hned několik mostů. Můžete si tak naplánovat krátké i delší okruhy. Dojít můžete třeba až na Tůnický poloostrov u Rosic a třeba i využít veřejného ohniště u mostu. Při procházce proti proudu musíte počítat s tím, že Labe přejdete až v Kuněticích. Je možné však jít i po turistických trasách (zelená nebo červená) a dojít až ke Kunětické hoře.
Chrudimka nabízí pocházku v přírodě a přesto ve městě. Přes Park na Špici, Bubeníkovy sady a Vinic se můžeme dostat až na Červeňák, kde se opravdu můžete skoro ztratit v přírodě. A cestou se můžete kdykoliv odpojit a ocnout se opět ve městě.
Baroch za Srchem
Když budete mít cestu kolem Srchu, zastavte se u Pernštýnské podzemní vodárny. Nikdo vlastně neví, jak dlouho tam stojí, ale vážou se k ní zajímavé pověsti. S dětmi si určitě zajděte k naučné stezce, která Vás seznámí s okolní přírodou.
Kousek za Srchem najdete přírodní rezervaci Baroch. Zde najdete zarůstající rybník, který se stal útočištěm mnoha ptáků. Lokalita je tak cílem mnoha ornitologů.
Bohdaneč je kousek!
Lázně Bohdaneč je od Pardubic kousek a nabízí několik různých procházek. Už jste viděli novou lávku majora Aubrechta? Až se půjdete projít naučnou stezkou k Bohdanečskému rybníku a ornitologické pozorovatelně, zajděte si i k lávce.
Další naučnou stezkou je poblíž Naučná stezka Pernštejnskými rybníky. Rybníků uvidíte hned několik a poznat můžete historii místního rybníkářství a také vzácnou přírodu.
Dáváte přednost architektuře před přírodou? Tak zkuste stopy Josefa Gočára v Bohdanči. Na této stezce Vás čeká 14 zastavení, 5 km, spousta staveb různých účelů. Uvidíte vily, vodojem, kaple, lázeňský pavilon a mnohé další. Ani ta příroda chybět nebude.
Nemáte rybníků dost? Zkuste ještě Buňkov, Černý nadýmač nebo Sopřečský rybník. Vyjít můžete třeba od Břehů u Přelouče. Mezi rybníky najdete Výrovský okruh, který je bezbariérový, a proto ideální pro nenáročné vycházky.
Koně, Gočár a kanál
A když už jsme v této lokalitě, můžeme doporučit ještě procházku Kladruby nad Labem, Semínem kolem zámku, kde se narodil známý architekt Josef Gočár, a kolem Semínských přesypů ze čtvrtohor až k aquaduktu, kde se kříží Sopřečský kanál s Opatovickým kanálem. Když se touto cestou vydáte po červené, půjdete po východočeské Svatojakubské cestě.
Lepějovice a meandry Struhy
Kousek od Valů u Přelouče se nachází místo, na kterém stávala obec Lepějovice. Ta zanikla již v 15. století. Když půjdete po zelené dál, dojdete až k říčce s názvem Struha. Stezka vede podél této říčky, která krásně meandruje a díky těmto zákrutům se oblast stala přírodní památkou. Meandry eskalují až kousek za mostkem.
Choltice a Svojšice
Choltický zámek sstojí za prohlídku, nebo se projděte Choltickou oborou a máte-li disky, pusťte se do Discgolfu. Pak můžete dojít až do Svojšic na zříceninu tvrze, která byla vypálena za třicetileté války. Nebo si vyšlápněte až do Horních Raškovic na rozhlednu Barborka a Raškovické lomy.