Pardubický kraj – Ve středu 20. března budou zemědělci svými traktory i dalšími zemědělskými stroji blokovat opět silnice na některých místech v Čechách, také v některých městech a hodlají také blokovat určité hraniční přechody.
Protest by měl probíhat v dopoledních hodinách formou protestních jízd traktorů a další těžké zemědělské techniky v regionech či veřejných shromáždění. Cílem protestu je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni.
O protestech rozhodly nevládní zemědělské organizace Agrární komora České republiky, Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků a hodlají se tak zapojit tento den do evropských protestních akcí, tedy den před summitem premiérů.
Do protestu se zapojí čeští a polští zemědělci, ale i farmáři z dalších zemí. „Podle našich informací se kromě českých a polských zemědělců dále připojí 20. března farmáři z Německa, Nizozemska nebo Belgie. Současně požádáme o podporu nevládní organizace z Maďarska, Slovenska, Chorvatska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Slovinska nebo Bulharska, které podepsaly společné prohlášení z 22. února,“ sděluje předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů František Winter.
Z pohledu českých zemědělců jsou protesty namířené jak proti zemědělské politice Evropské unie, tak proti politickým rozhodnutím české vlády. Stále platí definované požadavky na pomoc zemědělcům, včetně zásadního požadavku na snížení byrokratické zátěže.
Traktory obsadí zejména hraniční přechody Strážný v jižních Čechách, hraničním přechodu Mikulov, hraničním přechodu Pomezí nad Ohří v Karlovarském kraji a hraničním přechodu Starý Hrozenkov ve Zlínském kraji
Co chtějí protestující zemědělci?
Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění. Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun. Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen. Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie. Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.
Vláda hýbat s daní z nemovitosti nehodlá. Na národních dotacích letos slíbila přidat 550 milionů korun a na investičních dotacích 1,5 miliardy korun.