Pardubice - Pardubice dlouhodobě podporují organizace, které pomáhají těm nejzranitelnějším – seniorům, zdravotně postiženým a rodinám v krizi a mají velmi rozvinutu širokou a kvalitní síť služeb, které pomáhají osobám v různých životních a sociálních situacích.
„Aktivně přes platformu Komunitního plánování sledujeme potřeby občanů a adekvátně na ně pak reagujeme prostřednictvím financování kapacit potřebných sociálně-zdravotních služeb. Letos jsme schválili podporu klíčových služeb pro pardubické občany ve výši více než 22 milionů korun. Z pohledu péče o seniory a osoby zdravotně postižené se snažíme o maximální podporu terénních služeb, navyšujeme objem pečovatelské služby a služeb osobní asistence, které umožní žít potřebným doma. Pro rok 2025 do těchto služeb směřujeme více než 4,7 milionů korun, přičemž tyto služby zajistí v domácnostech klientů přibližně 95 000 odpečovaných hodin,“ shrnul 1. náměstek primátora pro sociální věci a zdravotnictví Jakub Rychtecký s tím, že dotace jsou směřovány do organizací poskytující sociální služby různým cílovým skupinám – rodinám, seniorům, osobám se smyslovým, tělesným nebo kombinovaným postižením.
Radnice vyplácí na potřebné služby mezi prvními
Registrované sociální služby jsou takové, které jsou přesně definované zákonem a musí splňovat přísná pravidla pro kvalitu a rozsah poskytované péče. „Vzhledem k tomu, že tyto služby jsou financovány z více zdrojů, snažíme se vždy o zaslání dotačních prostředků v co možná nejkratším čase, abychom zajistili poskytovatelům sociálních služeb peníze již v prvním čtvrtletí roku, neboť právě začátek roku bývá z pohledu udržení provozu a cash flow pro poskytovatele sociálních služeb nejnáročnější. Důležité pro nás je zajistit poskytovatelům takové podmínky, aby na území města poskytovali své kvalitní služby v dostatečné kapacitě,“ objasnil náměstek Rychtecký. Finanční prostředky jsou mezi jednotlivé organizace přerozdělovány prostřednictvím spravedlivě nastavených dotačních podmínek formou matematického výpočtu. Mezi další podporované služby patří např. odborné sociální poradenství, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a seniory, služby sociální rehabilitace a krizová pomoc. Všechny tyto služby poskytují organizace, které v Pardubicích působí dlouhodobě a odvádí v péči o klienta velmi dobrou práci. „Další prioritní oblastí našeho zájmu je podpora neformální péče, aby klient mohl co nejdéle zůstat ve svém přirozeném domácím prostředí s podporou nejbližších. Důležitou součástí podpory neformálních pečujících jsou i odlehčovací služby a psychosociální péče poskytovaná pečujícím, kam pro tento rok poputuje více než 1,4 milionu korun,“ informoval Rychtecký.
Zastupitelstvo finančně podpořilo částkou 1,2 milionu korun i služby, které nejsou registrované zákonem, nicméně nabídka jejich aktivit je potřebná a pro občany Pardubic velmi přínosná a často tyto služby vhodně doplňují služby registrované. Mezi takovéto činnosti, které svým obsahem pomáhají různým skupinám osob, patří např. hospicová péče, dobrovolnictví nebo různé terapeutické programy. „350 tisíci korun podpoříme Oblastní charitu Pardubice v poskytování domácí hospicové péče, která umožní nemocnému zemřít ve vlastním sociálním prostředí mezi svými blízkými a zajistit mu biologické, psychologické, sociální a duchovní potřeby,“ uzavřel náměstek Rychtecký s tím, že na dobrovolnickou činnost Dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka letos radnice přispívá 254 tisíc korun. (TZ Město Pardubice)