Litomyšl - Čas může být náš přítel, i ten nejhorší nepřítel. V případě cévní mozkové příhody to platí beze zbytku. Pokud dojde v našem mozku k ucpání cévy a přeruší se přítok krve, první mozkové buňky začínají odumírat už po 5 minutách. Cílem Mise Fast, do které se zapojila i Litomyšlská nemocnice, je naučit děti rozpoznávat příznaky cévní mozkové příhody. Díky této schopnosti a rychlému přivolání pomoci mohou zachránit život svým rodičům, prarodičům i blízkým a zároveň mezi ně šířit osvětu.
Projekt pro žáky základních škol vznikl v reakci na zvyšující se výskyt případů cévní mozkové příhody v letošním roce. Od začátku roku 2025 v Litomyšlské nemocnici podali 64 intravenózních trombolýz, které jsou účinnou terapií u pacientů, jež postihla cévní mozková příhoda. V porovnání s minulým rokem za stejné období se jedná o 50% nárůst. Cévní mozková příhoda je také 3. nejčastější příčinou úmrtí v ČR. „Chtěli jsme podniknout další kroky v prevenci cévní mozkové příhody a jednou z cest je edukace dětí. Ty jsou všímavé, jsou v kontaktu se svými staršími členy rodiny, znají jejich chování a dovedou rychle rozpoznat, pokud je něco jinak. Také věříme, že právě děti předají své nové poznatky ostatním členům rodiny a podaří se nám touto cestou dosáhnout více včasných záchytů tohoto onemocnění. Díky tomu se šance na vyléčení pacienta zvyšuje,“ uvedla primářka neurologického oddělení Litomyšlské nemocnice Věra Doležalová.
Pilotní exkurze pro žáky ze ZŠ Zámecká
Žáci 9. třídy si nejdříve prošli celou cestu pacienta, kterého přiveze zdravotnická záchranná služba do nemocnice s podezřením na cévní mozkovou příhodu. Jejich trasa začínala od vstupních dveří monobloku na radiodiagnostické oddělení, konkrétně do CT vyšetřovny. Právě výpočetní tomografie (CT) totiž dovede s velmi vysokou mírou jistoty prokázat či vyvrátit přítomnost krvácení do mozku. V doprovodu staniční sestry iktové jednotky Stanislavy Vavruškové, která žáky provázela celým programem, žáci pokračovali na neurologickou JIP, kde se dozvěděli, jak probíhá péče o pacienty s iktem – tedy po cévní mozkové příhodě. Právě litomyšlská neurologie je totiž jedním ze 45 iktových center v ČR, kam jsou soustřeďováni pacienti po cévní mozkové příhodě. V loňském roce zde podali těmto pacientům celkem 108 intravenózních trombolýz. „Čím dříve se léčba zahájí, tím vyšší je její úspěšnost. Ať už z hlediska přežití pacienta, nebo následků mozkové příhody,“ vysvětlila dětem staniční sestra neurologické JIP Stanislava Vavrušková.
Rehabilitace je pro další život pacienta klíčová
Po zaléčení na neurologii začíná části pacientů jejich pobyt na litomyšlském rehabilitačním oddělení. I to žáci navštívili a zjistili, jak fyzioterapeuti s pacienty pracují a jaké přístroje jsou zde pro rehabilitaci pacientů s pohybovými problémy k dispozici.
Po cévní mozkové příhodě mohou někteří pacienti odcházet domů během několika dní úplně v pořádku, jiní stráví v nemocnici několik týdnů. Bezprostředně po mrtvici mohou pacienti zůstat ochrnutí na jednu stranu těla nebo nedokážou pohybovat jednou či více končetinami. K následkům cévní mozkové příhody patří také poruchy řeči a kognitivní poruchy. Fyzioterapeuti se snaží s pacienty pracovat podle jejich stavu a sil tak, aby dosáhli co nejlepších výsledků a aby se, pokud možno, vrátili do běžného života.
Část pacientů se bohužel potýká s trvalými následky. Z plného zdraví mohou být ze dne na den invalidní, což je velká zátěž zejména psychická. I proto s pacienty v Litomyšlské nemocnici pracuje psycholog, který je procesem přijmutí následků nemoci provází. Fyzioterapeuti je zase učí, jak třeba s vozíkem a jinými pomůckami pracovat, aby zůstali co nejvíce soběstační.
To, jak rychle a v jakém stavu opouští pacient po cévní mozkové příhodě nemocnici, ovlivní z velké části i rychlost, s jakou on nebo jeho blízcí zareagují na první příznaky cévní mozkové příhody.
Právě o nich v závěru exkurze povídala žákům lékařka z neurologického oddělení Inna Paťchová: „Nejjednodušší a nejvíce používané schéma pro vyšetření mrtvice je tak zvaný FAST: Face (obličej), Arm (ruka), Speech (mluva) a Time (čas). Když má člověk pokleslý koutek, má poruchu hybnosti poloviny těla nebo jenom jedné končetiny, začíná špatně mluvit, nedokáže se vyjádřit, má setřelou řeč nebo má náhle vzniklé motání hlavy s poruchou rovnováhy, případně padá, má dvojité vidění, rozostření zraku, tak to znamená, že se v mozku něco děje a je čas volat záchranku. I když tyto příznaky trvají pouze několik minut a pak kompletně odezní, stejně je nutné zavolat záchranku, protože se může jednat o tranzitorní ischemickou ataku – přechodnou krátkodobou mrtvici, která může být předzvěstí velké mozkové příhody s trvalými následky.“
První reakce jsou pozitivní
Skupinku žáků ze ZŠ Zámecká doprovázela jejich učitelka Jana Hodková, která hodnotila celou akci kladně. „Myslím si, že pro studenty to bylo fajn. Učíme se první pomoc v rámci volitelného předmětu u nás ve škole, takže jsem jim chtěla ukázat i trochu zážitkovější formou, o čem se bavíme. Tím se to naučí lépe,“ zhodnotila vyučující Jana Hodková.
Více informací o programu MISE FAST a edukační materiály naleznete na této stránce.
Rizikové faktory cévní mozkové příhody
vysoký krevní tlak
cukrovka
kouření
porucha metabolismu krevní tuků
nadměrné požívání alkoholu
obezita
porucha srdečního rytmu
hormonální antikoncepce