Pardubický kraj - V letním období letošního roku zaznamenalo Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje zvýšený počet telefonátů oznamující výskyt nebezpečného hmyzu, zejména sršní.
Hasiči vyjížděli za nebezpečným hmyzem za dva měsíce prázdnin a dosavadních zářijových dnů ke 150 případům. V loňském roce za stejné období zasahovali u 125 případů.
Sršeň obecná je největší blanokřídlý jedovatý hmyz v Evropě. Stejně jako vosa obecná patří do čeledi sršňovitých a může své jedovaté žihadlo použít opakovaně. Sršeň je si s vosou velmi příbuzná. V podstatě se jedná o větší a mohutnější vosu. Sršně se živí převážně drobným hmyzem, ale stejně jako vosy milují nektar, sladké ovocné šťávy nebo dokonce med, který získávají vyloupením včelích hnízd.
Likvidace sršního hnízda může být velmi nebezpečná. Proto se do ní určitě nepouštějte sami. Hasiči nastupují pouze v případě ohrožení života, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům.
Činnost související s likvidací hmyzu není úkolem hasičů a provádějí ji většinou soukromé firmy.
Hasiči dokážou v naléhavých případech pomoci. Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně.
Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události. Limitem zásahů HZS ČR je také vybavenost prostředky pro tuto činnost. Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo "ohrožení" - vytyčí prostor, a případně počká na odbornou firmu.